Hiszpania. Naukowcy znaleźli koronawirusa w małżach. Przeniósł się przez ścieki

Hiszpańscy naukowcy odkryli materiał genetyczny koronawirusa w małżach z północno-zachodniego wybrzeża. Skorupiaki miały nabyć go poprzez kontakt ze ściekami, które zawierały odchody pacjentów chorych na COVID-19. Zdaniem badaczy nie ma ryzyka zakażenia się koronawirusem po zjedzeniu małż.

Naukowcy, którzy odkryli obecność materiału genetycznego koronawirusa w małżach na wybrzeżu Hiszpanii, zapewniają, że zdrowie publiczne nie jest zagrożone, a ryzyko zachorowania na COVID-19 po konsumpcji małży jest praktycznie żadne. Ich zdaniem stopień zaraźliwości wirusa osłabł przez obecność w ściekach, a potem w morskiej wodzie - podkreślili w oficjalnym oświadczeniu, które cytuje Polska Agencja Prasowa.

Jak dodali, badania pochodzą z końca 2020 roku - zbadano małże na północno-zachodnim wybrzeżu kraju. Miały one styczność ze ściekami, w których już wcześniej wykryto cząsteczki koronawirusa. Badanie wykonano, zanim do Hiszpanii dotarła trzecia fala koronawirusa.

Zobacz wideo Hiszpańska policja i służby medyczne dziękują sobie nawzajem za walkę z koronawirusem

Hiszpania eksperymentuje z luzowaniem obostrzeń. Próbne koncerty w Barcelonie

Barcelona testuje metody bezpiecznego organizowania masowych wydarzeń w dobie pandemii koronawirusa. Pod koniec marca odbył się tam "próbny" koncert, na którym zgromadziło się około 5 tysięcy osób. Uczestnicy nie mieli obowiązku zachowywania dystansu od innych osób, ale wszyscy mieli na sobie maseczki. Przed koncertem wszyscy musieli poddać się testowi na koronawirusa.

Koncert zespołu Love of Lesbian, BarcelonaEksperyment w Barcelonie. 5000 osób na koncercie, bez dystansu

To część pierwszego w Europie projektu badawczego dotyczącego powrotu to organizowania imprez masowych. Podobne wydarzenia mają się odbyć w Sitges w Katalonii. Ma w nich wziąć udział ponad 400 osób.

Koronawirus w Hiszpanii

Hiszpania mierzy się z czwartą falą epidemii koronawirusa, ale dzięki rosnącemu tempu programu szczepień przebiega ona wolniej niż poprzednie. 

Sekretarz stanu ds. zdrowia Silvia Calzón podkreśliła jednak, że wirus rozprzestrzenia się powoli, ale w stałym tempie - wezwała obywateli do zachowania szczególnej ostrożności, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. 

Luzowanie obostrzeń w Europie. Wielka Brytania otwiera pubyLuzowanie obostrzeń w Europie. Francja prosi o zgodę na próbne koncerty

W Hiszpanii od 3 stycznia 2020 roku do 17 kwietnia 2021 roku odnotowano 3 396 685 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 i 76 882 zgonów - wynika z informacji publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Więcej o: