Brazylia. Apel do kobiet, by poczekały z zajściem w ciążę na "lepszy czas". Chodzi o koronawirusa

Rząd Brazylii zaapelował do kobiet, które chcą zajść w ciążę, aby odłożyły te plany w czasie. Powodem mają być odmiany koronawirusa, która mogą stanowić większe zagrożenie dla ciężarnych.

- Jeśli to możliwe, kobiety powinny odsunąć planowaną ciążę na lepszy czas, aby miała ona spokojniejszy przebieg - powiedział cytowany w CNN Raphael Camara, sekretarz podstawowej opieki zdrowotnej w brazylijskim resorcie zdrowia. - Oczywiście nie możemy tego powiedzieć osobom, które mają 42 lub 43 lata, ale dla młodych kobiet, które mogą, najlepszą rzeczą jest trochę poczekać - dodał.

Zobacz wideo Brazylijski wariant wirusa. Czy dojdzie do czwartej fali?

Brazylia. Rząd zaleca kobietom, by poczekały z zajściem w ciąże

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Brazylia jest drugim po USA krajem pod względem liczby zgonów spowodowanych COVID-19. Z powodu koronawirusa zmarło już tam ponad 368 tys. osób, a zakaziło się blisko 14 milionów. 

Pandemia COVID-19. Zmarły trzy miliony osób / zdjęcie ilustracyjneTrzy miliony zgonów na COVID-19. "Szalejące piekło" w Brazylii

Camara przyznał, że dotychczas na świecie nie zrobiono badań, które wskazywały by na to, że niektóre odmiany koronawirusa są bardziej niebezpieczne dla kobiet w ciąży. - Ale kliniczny punkt widzenia ekspertów pokazuje, że nowy wariant może agresywniej oddziaływać na ciężarne kobiety. Przedtem było to związane z końcem ciąży, ale teraz widać poważniejszą ewolucję w drugim, a nawet pierwszym trymestrze - podkreślił Camara. 

Według ekspertów, których cytuje CNN, za trudną sytuację w Brazylii odpowiada chaos i bezczynność po stronie władz. Naukowcy zwracają uwagę m.in. na fakt promowania chlorochiny jako leku na koronawirusa, mimo braku dowodów na jej skuteczność. Na sytuację epidemiczną w kraju wpływ mają także bardziej agresywne odmiany koronawirusa oraz niestosowanie się przez wielu mieszkańców do zasad dystansu społecznego. 

Mjanma. Protesty przeciwko wojsku i brutalności wobec demonstrantów. Napis na zdjęciu: Stop ludobójstwuMjanma. Amnestia dla 23 tysięcy więźniów

Więcej o: