Rzecznik MZ: Dzisiaj nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń, ale "widzimy światełko w tunelu"

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odpowiadał na pytania dziennikarzy po opublikowaniu nowych danych resortu dotyczących epidemii koronawirusa w Polsce. Wojciech Andrusiewicz powiedział, że "widać światełko w tunelu, które może sugerować, że wychodzimy z dużej liczby zakażeń".

- Mamy w tej chwili dwa województwa, które notują ponad 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Jest to Śląsk i Dolny Śląsk. W sytuacji całego kraju mamy liczbę zakażeń na poziomie 49,2 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Widzimy spadek w porównaniu do poprzednich dni - powiedział w piątek (16 kwietnia) rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz wideo Kiedy powrót do normalności? Lekarz podaje możliwą datę

Wojciech Andrusiewicz: Dzisiaj nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń, które nas obowiązują

Wojciech Andrusiewicz powiedział, że ostatnie dane mogą wskazywać na początek spadku liczby zakażeń koronawirusem. Apelował jednak, by cały czas przestrzegać obowiązujących zasad dotyczących noszenia maseczek, zachowywania dystansu czy dezynfekcji. 

- Widzimy światełko w tunelu, które może sugerować, że będziemy powoli wychodzić z tej dość dużej trzeciej fali zakażeń. Jeżeli chcemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, to nadal musimy trzymać się rygoru sanitarnego. To, że pojawia się światełko, to nie jest znak, że dzisiaj możemy sobie w nadmiarowy sposób poluzować. Uprzedzając pytania, dzisiaj nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń, które nas obowiązują - dodał rzecznik resortu zdrowia.

Koronawirus w Polsce.MZ: 17 847 zakażeń koronawirusem i 595 ofiar śmiertelnych

Rzecznik MZ o komunikacie KEP: Każda szczepionka ratuje ludzkie życie i trzeba o tym pamiętać 

Andrusiewicz został zapytany o to, kiedy będzie możliwość zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. - Jeśli wyszczepimy społeczeństwo, to będzie możliwość luzowania także tej kwestii. Na razie jednak na pewno do tego nie dojdzie - dodał. 

Adam NiedzielskiNiedzielski o zakażeniach: Spadki do 10 tys. Apogeum w szpitalach mamy za sobą

Dziennikarze pytali Wojciecha Andrusiewicza, czy po komunikacie Konferencji Episkopatu Polski widać mniejsze zainteresowanie Polaków szczepionkami firm AstraZeneca. - Na dzień dzisiejszy stanowisko KEP nie spowodowało zmniejszenia zainteresowania szczepionkami AstraZeneca. Każda szczepionka ratuje ludzkie życie i trzeba o tym pamiętać - odpowiedział. 

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 20.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr Paweł Grzesiowski.

Więcej o: