Adam Niedzielski o nowych zakażeniach: Spadki do 10 tysięcy. "Apogeum w szpitalach mamy za sobą"

Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątkowym raporcie o nowych zakażeniach podane zostaną niższe liczby, niż miało to miejsce w ostatnich dniach. Według ministra zdrowia spadki wyniosą nawet do 10 tysięcy w porównaniu do danych z poprzedniego tygodnia.

Adam Niedzielski był gościem Polskiego Radia 24. Minister zdrowia podkreślał, że zagrożenia biologiczne będą nam już stale towarzyszyły. Polityk odniósł się także do nowych danych epidemiologicznych i afery z zakupem respiratorów.

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

Adam Niedzielski: Od trzech dni mamy wyraźną i stałą tendencję w spadku hospitalizacji

- Pod kątem wyników powinien być dzisiaj bardziej optymistyczny dzień. Będziemy mieli do czynienia z dużymi spadkami, mimo wielu badań. Przeprowadzono 90 tys. testów, a mimo to spadki wyniosą nawet do 10 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia - powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia stwierdził również, że "apogeum w szpitalach w zasadzie mamy już za sobą". - Od trzech dni mamy wyraźną i stałą tendencję w spadku hospitalizacji. Wydaje się, że trend jest absolutnie spadkowy. Jestem optymistą - powiedział.

Adam NiedzielskiWskaźnik R dla Polski po raz pierwszy od września spadł do 0,86

- Musimy się liczyć z tym, że wirus może mutować, że pojawi się wariant, który nie będzie w zakresie szczepień, więc będziemy musieli na nowo budować odporność. Widać, że zagrożenia biologiczne będą nam już stale towarzyszyły, więc ta nasza czujność będzie wytężona - mówił w dalszej części rozmowy szef resortu zdrowia.

Niedzielski został też zapytany o zakup respiratorów od handlarza bronią, który nie wywiązał się z umowy. Minister zdrowia stwierdził, że dochodzenie odszkodowania i zwrotu pieniędzy wiąże się z długotrwałymi procedurami sądowymi. - Komornik przekazał na nasz rachunek pieniądze. To blisko połowa kwoty. Pozostała część jest zabezpieczona. Systematycznie, zgodnie z procedurami, dochodzimy swoich należności - podkreślił.

Niedzielski odpowiada na pytania na Twitterze. Mówi o noszeniu masek na świeżym powietrzuNiedzielski na Twitterze o noszeniu masek na świeżym powietrzu

Więcej o: