Koronawirus. Noszenie maseczek na zewnątrz jest "bez sensu"? Wirusolożka: To istotne zabezpieczenie

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska odniosła się do niedawnych słów prof. Miłosza Parczewskiego, jakoby noszenie maseczek na zewnątrz było "bez sensu". Zdaniem ekspertki zaprzestanie ich używania jest niepotrzebnym ryzykiem.
Zobacz wideo Fiałek: Po pandemii wielu medyków wyemigruje. To będzie tragedia większa niż COVID-19

Specjalista chorób zakaźnych i członek Rady Medycznej przy premierze prof. Miłosz Parczewski wypowiedział się ostatnio na antenie RMF FM na temat obowiązku zasłaniania ust i nosa na dworze. - Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu i jest istotne epidemiologicznie to to, że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Noszenie masek na dworze jest bez sensu - powiedział Parczewski. Jego słowa w rozmowie z Interią skomentowała wirusolożka prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. 

- Prawdą jest, że najszybciej wirus rozprzestrzenia się w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach, w których gromadzi się wiele osób - przyznała ekspertka. - Nie zgadzam się jednak z tezą, że nie musimy się zabezpieczać maseczkami na zewnątrz. Owszem, jeśli wędrujemy samotnie po lesie czy jesteśmy na szlaku z dala od innych ludzi, to maseczkę można zdjąć dla własnego komfortu - wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska. W przypadku przebywania w miejscu o większym zagęszczeniu ludzi rezygnować z jej noszenia jednak nie warto.

Epidemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii."Gdyby 60 proc. populacji nosiło maski, moglibyśmy wygrać z pandemią" [BADANIA]

Czy powinniśmy przestać zasłaniać usta i nos na dworze? Wirusolożka: To niepotrzebne ryzyko

Zdaniem ekspertki w przypadku przebywania w miejscach o większym zagęszczeniu ludzi, na przykład na ulicach, maseczki nadal warto nosić.

- Nie wiemy, kiedy ktoś się do nas zbliży, kiedy znajdziemy się w większej grupie ludzi - powiedziała wirusolożka. - W obecnej sytuacji zaprzestanie noszenia maseczek na zewnątrz to w dalszym ciągu niepotrzebne ryzyko. Pandemia cały czas trwa, nie została odwołana i do czasu, kiedy to się nie stanie, powinniśmy stosować się do obostrzeń. Noszenie maseczki nie jest jakąś wielką niewygodą, a może być dla nas istotnym zabezpieczeniem - podkreśliła ekspertka. 

Łamanie obostrzeń epidemicznychCo z łamiącymi obostrzenia? Dr Sutkowski: Nie chce mi się z wami gadać

Noszenie maseczek w przestrzeni otwartej potrzebne? Minister Niedzielski odpowiada

Jak już informowaliśmy, na temat noszenia maseczek na zewnątrz wypowiedział się na swoim Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Również jego zdaniem noszenie maseczek w przestrzeniach otwartych jest zasadne. Minister przytoczył wyniki badań, które mówią, że do około 10 proc. zakażeń dochodzi na zewnątrz. "Przy wysokim poziomie zachorowań te 10 proc. ma znaczenie. No i nie porównujmy tłumu na światłach z samotnym spacerem w parku" - napisał Niedzielski. 

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 20.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr Paweł Grzesiowski.

Więcej o: