Nowa szczepionka Moderny wykazuje skuteczność na brazylijski i południowoafrykański wariant koronawirusa

Firma Moderna opracowała nową odmianę szczepionki, skuteczną na warianty koronawirusa pochodzące z Brazylii i RPA. Niedługo rozpoczną się testy na ludziach, dotychczas odbywały się badania na myszach.

O wynikach badań przeprowadzonych na zwierzętach firma poinformowała w środę na Twitterze. "Nowe dane przedkliniczne pokazują, że specyficzne dla wariantów szczepionki przypominające (mRNA-1273.351 i mRNA-1273.211) zwiększają miana neutralizujące przeciw wariantom SARS-CoV-2 będącym przedmiotem zainteresowania" - napisano.

Zobacz wideo Koronawirus. Czekają nas szczepienia uzupełniające? „Pewnie do tego dojdzie”

Moderna opracowuje szczepionkę przeciwko nowym odmianom koronawirusa

Nowe warianty koronawirusa pochodzące z Brazylii i RPA łatwo się rozprzestrzeniają i powodują cięższy przebieg choroby wywołanej przez wirusa. Naukowcy obawiają się, że mogą one zmutować oraz uodpornić się na szczepionki przeciw koronawirusowi i zarażać zaszczepione nią osoby. Obecnie koncern pracuje nad stworzeniem preparatu skutecznego na nowe odmiany wirusa.

Niedzielski odpowiada na pytania na Twitterze. Mówi o noszeniu masek na świeżym powietrzuNiedzielski na Twitterze o noszeniu masek na świeżym powietrzu

Medyczny portal biorxiv.org informuje, że eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły skuteczność szczepionki na brazylijską (P.1) i południowoafrykańską (B.1.351) odmianę wirusa. Moderna sprawdziła dwa sposoby podawania preparatu. W pierwszym myszy otrzymały wcześniej dwie dawki podstawowej szczepionki przeciw koronawirusowi, a później jedną dawkę preparatu dostosowanego do nowych odmian, w drugim natomiast podano dwie dawki, jedną starej szczepionki i drugą nowej. W obu przypadkach gryzonie otrzymały "znaczący" poziom przeciwciał przeciw wcześniejszym wariantom SARS-CoV-2 oraz wysoki dla nowych odmian. W tej chwili Moderna przygotowuje się do badań klinicznych.

****

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 20.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr Paweł Grzesiowski.

Szczepienia drive-thru. Dr Grzesiowski: To zbędne rozwiązanie, rodem z thrillera o pandemiiDr Grzesiowski o szczepieniach drive-thru: Rodem z thrillera o pandemii

Więcej o: