Adam Niedzielski odpowiada na Twitterze. Co z noszeniem maseczek na świeżym powietrzu?

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski odpowiadał wczoraj na Twitterze na pytanie, kiedy będziemy mogli zdjąć maseczki w przestrzeniach publicznych na świeżym powietrzu. "Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań" - napisał minister zdrowia.
Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

"Panie Ministrze, a może zróbcie tak, jak było w zeszłym roku w okresie letnim (oczywiście, jeśli sytuacja na to pozwoli), tzn. maski na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać dystansu od innych" - zapytała szefa resortu zdrowia na Twitterze jedna z użytkowniczek portalu.

Adam Niedzielski odpowiada na pytania o brak maseczek. "Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań"

Adam Niedzielski odpowiedział internautce, że zdjęcie maseczek na zewnątrz będzie możliwe, kiedy liczba zakażeń na koronawirusa spadnie. "Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań" - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Minister Zdrowia został zapytany o sens noszenia maseczek na zewnątrz przez użytkownika, który przytoczył niemieckie badania, według których liczba zarażonych na zewnątrz wynosi 10. proc. "Przy wysokim poziomie zachorowań te 10 proc. ma znaczenie. No i nie porównujmy tłumu na światłach z samotnym spacerem w parku" - podkreślił Niedzielski. 

Epidemia koronawirusaWHO: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie przekroczyła milion

Adam Niedzielski opublikował na Twitterze wskaźnik R

Adam Niedzielski poinformował w środę na Twitterze, jaka jest wartość współczynnika R, czyli wartość, która określa, czy epidemia wygasa, czy się nasila. W Polsce nigdzie nie pojawiła się wartość powyżej 1, co oznacza, że jedna osoba zaraża mniej niż jedną osobę, a zatem pandemia wydaje się wygasać. "Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym ile osób statystycznie zakaża zakażony, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0" - napisał minister zdrowia. Najwyższy wskaźnik jest w województwie łódzkim, lubelskim i opolskim.

Adam NiedzielskiWskaźnik R dla Polski po raz pierwszy od września spadł do 0,86

W czwartek Niedzielski opublikował na Twitterze post, z wykresem przedstawiającym jak wartość R zmieniała się dla Polski od czerwca ubiegłego roku. Według danych ministerstwa zdrowia najwyższy współczynnik był na przełomie października i listopada - wynosił 1,55, z kolei najniższy odnotowano w grudniu 2020 roku, jego wartość wyniosła 0,81. Obecnie wskaźnik R spadł do 0,86, a jeszcze w środę resort zdrowia informował, że wynosi on 0,89.

Więcej o: