Szczepienia drive-thru. Dr Grzesiowski: To zbędne rozwiązanie, rodem z thrillera o pandemii

Szczepienia w punktach drive-thru właśnie ruszyły. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, skrytykował jednak to rozwiązanie. Jego zdaniem to "złamanie zasad bezpieczeństwa". "Szczepienie to medyczna procedura, a nie fast- food" - przypomniał.
Zobacz wideo Borys o polskim leku na koronawirusa: Mamy bardzo duży potencjał naukowy

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 skomentował na swoim twitterowym koncie pomysł przeprowadzania szczepień w punktach drive-thru, czyli bez wysiadania z samochodu. Taka forma szczepień ruszyła w czwartek 15 kwietnia, jednak zdaniem dra Grzesiowskiego nie jest to dobre rozwiązanie.

"Punkty szczepień 'drive thru' to złamanie zasad bezpieczeństwa" - napisał na swoim Twitterze. "To obecnie zbędne rozwiązanie na pokaz, rodem z thrillera o pandemii. Szczepienie to nie 'wbicie igły w lewe ramię', to procedura medyczna oparta na kontakcie profesjonalisty medycznego z pacjentem. Nie fast-food!" - ocenił ekspert. 

Epidemia koronawirusaWHO: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie przekroczyła milion

Dr Grzesiowski krytykuje szczepienia drive-thru. Co trzeba o nich wiedzieć?

Szczepienia w punktach drive-thru to nowe rozwiązanie, ograniczone specjalnymi zasadami. Przed udaniem się do takiego punktu szczepień, należy wydrukować i wypełnić kwestionariusz, a na miejsce przybyć nie wcześniej niż 10 minut przed zabiegiem. Aby się zaszczepić, nie należy wychodzić z samochodu - przed otworzeniem szyby trzeba natomiast zakryć usta i nos (dotyczy to także innych pasażerów znajdujących się w aucie). Zalecane jest, by po zabiegu zaparkować na parkingu poszczepiennym i nie wychodzić z samochodu przez co najmniej 20 minut. Co istotne, podczas zabiegu w pojazdach nie mogą znajdować się zwierzęta.

USA. Badano zdezynfekowane izolatki. Wirus przetrwa w kurzu nawet cztery tygodnieZbadali kurz z izolatek. Koronawirus może w nim przetrwać nawet miesiąc

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak zapisać się do punktu drive-thru

Do 25 kwietnia na zabiegi wykonywane w punktach drive-thru zapisać się można poprzez kontakt telefoniczny z wybranym punktem, od 26 kwietnia można to natomiast zrobić przez infolinię 989 lub Internetowe Konto Pacjenta. 

Więcej o: