WHO: Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie przekroczyła milion. "Sytuacja poważna"

W Europie odnotowano już ponad milion zgonów związanych z COVID-19 - poinformowało WHO. Wysoki urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia wskazał, że sytuacja w regionie wciąż jest poważna.

O tragicznych statystykach dotyczących epidemii koronawirusa mówił w czwartek Dyrektor Regionalny na Europę w Światowej Organizacji Zdrowia dr Hans Kluge. Lekarz udał się z wizytą do Grecji, gdzie wziął udział w konferencji prasowej wraz z tamtejszym ministrem zdrowia, Wasilisem Kikiliasem.

- Sytuacja w naszym regionie jest poważna. Co tydzień rejestruje się około 1,6 miliona nowych przypadków. Czyli 9500 na godzinę i 160 na minutę - mówił lekarz, którego słowa cytuje portal bhrt.ba.

Kluge mówił także o tym, jak przebiega akcja szczepienia Europejczyków. Poinformował, że około 13 procent populacji europejskiej otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a sześć procent drugą. Powiedział też, że liczba zgonów wśród osób powyżej 80. roku życia spada od lutego. Jednocześnie wskazał, że odsetek hospitalizacji jest nadal na wysokim poziomie. Odniósł się także do obaw związanych ze szczepionkami firmy AstraZeneca.

- Nie ma co do tego wątpliwości, szczepionka AstraZeneca jest skuteczna w zmniejszaniu hospitalizacji z powodu COVID-19 i zapobieganiu zgonom - powiedział dr Hans Kluge, dodając, że WHO zaleca jej stosowanie u wszystkich kwalifikujących się dorosłych.

Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy COVID-19 wynosi 16,5 procenta

Epidemia koronawirusa. Na świecie odnotowano prawie trzy miliony zgonów 

Z danych zebranych przez Johns Hopkins University wynika, że na całym świecie odnotowano już prawie trzy miliony zgonów powiązanych z COVID-19. Najwięcej śmierci związanych z koronawirusem nastąpiło w Ameryce Południowej, drugie miejsce zajmuje Europa. Stany Zjednoczone, Brazylia i Meksyk zgłosiły największą liczbę zgonów - łącznie ponad 1,1 miliona - pisze Associated Press

29 marca 2021 . Gigantyczna kolejka do szczepień na COVID-19 w Netto Arenie w Szczecinie Lekarka o szczepieniach: Ludzie przychodzą poza kolejnością

Więcej o: