Naukowcy zbadali kurz. Koronawirus może w nim przetrwać nawet miesiąc. "Byliśmy zaskoczeni"

Amerykańscy naukowcy z Ohio State University przeprowadzili badania, z których wynika, że część materiału genetycznego COVID-19 może przetrwać w kurzu nawet miesiąc. Wskazano jednocześnie, że nie powinno to stanowić zagrożenia dla zdrowia - może za to posłużyć jako materiał do badań nad prognozowaniem stopnia rozwoju epidemii w danej społeczności.

- Nie byliśmy pewni, czy materiał genetyczny przetrwa - w kurzu jest wiele różnych organizmów i nie wiedzieliśmy, czy w ogóle zobaczymy wirusowe RNA - powiedziała jedna z autorek artykułu w czasopiśmie "mSystems" Nicole Renninger. - Byliśmy zaskoczeni - dodała.

Zobacz wideo Szczyt trzeciej fali już za nami? Prof. Gańczak: Byłabym bardzo ostrożna

COVID-19. Badanie pomieszczeń, w których izolowano pacjentów

Naukowcy z USA pracowali z ekipami, które są odpowiedzialne za sprzątanie tych części uniwersytetu, w których izolowano studentów chorych na COVID-19. Podczas analizy badano wypełnione kurzem worki z odkurzaczy oraz materiał pobrany z powierzchni w pokojach.

Szef KPRM Michał Dworczyk Dworczyk: Przyjmę tę szczepionkę, która będzie w punkcie szczepień

Wykrywalny wirusowy RNA w zbiorczych workach próżniowych nie zanikał w wymierny sposób w ciągu 4 tygodni, pomimo zastosowania środka dezynfekującego

- napisano w artykule prezentującym wyniki badania, który opublikowano w czasopiśmie "mSystems". Jak wskazano, choć użycie środka dezynfekcyjnego nie zniszczyło RNA wirusa, to naruszyło jego wewnętrzną otoczkę - z tego względu zakażenie się po kontakcie ze "zleżałym" kurzem najprawdopodobniej nie jest możliwe. 

Monitorowanie otoczenia jako narzędzie kontrolowania epidemii COVID-19

Wynik badania jasno pokazał, że można w ten sposób monitorować epidemię COVID-19 i sprawdzać obecność wirusa badając budynki, np. domy opieki, biura czy szkoły

Eksperci: Wskazywanie, że jedne szczepionki są mniej moralne od innych, to budowanie do nich niechęci Nawet rząd zirytowany poczynaniami Episkopatu: "Stawką szczepień jest życie"

Monitorowanie środowiska jest bardzo obiecujące, nawet po przeprowadzeniu powszechnych szczepień wśród populacji wysokiego ryzyka

- można przeczytać w artykule. Badacze znaleźli RNA - część materiału genetycznego wewnątrz wirusa - w 97 procentach próbek kurzu. Nie uległo to znacznej zmianie nawet po czterech tygodniach.

Pył może być użyteczną i wydajną matrycą do rutynowego nadzoru chorób wirusowych

- wskazali.

Ścieki mogą być tak samo użyteczne w kontrolowaniu epidemii jak kurz

Oprócz testowania obecności RNA koronawirusa w kurzu, sprawdzono również ścieki, aby ocenić częstość występowania COVID-19 w danej społeczności. Fragmenty wirusa znajdują się w ludzkich odchodach, a badanie ścieków może pomóc sprawdzić stopień jego rozpowszechnienia w danej społeczności - doniesienia o tej zależności pojawiały się już w ubiegłym roku.

W czasopiśmie "mSystems" wskazano, że tego typu narzędzia nadzoru środowiskowego pozwalają również na wykrycie bezobjawowych nosicieli wirusa i rutynowe monitorowanie dużej liczby osób.

Więcej o: