Adam Niedzielski z danymi o współczynniku R. Ile osób zakaża jeden chory na COVID-19?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał najnowsze dane dotyczące tzw. współczynnika R. - Wartość współczynnika, który informuje o tym, ile osób statystycznie zakaża zakażony, wynosi dla Polski 0,89. "Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0" - napisał minister.

Od początku pandemii koronawirusa eksperci przyglądają się wskaźnikowi R. To właśnie ta wartość jest wyznacznikiem informacji, czy epidemia na danym terenie wygasa, czy może wręcz przeciwnie - nasila się. Ile obecnie wynosi w Polsce? 

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

Adam Niedzielski: Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia o wysokości współczynnika reprodukcji wirusa w Polsce dla całego kraju są mniejsze niż 1 - ta i wyższe wartości oznaczają nasilanie się epidemii. Jak podał minister Adam Niedzielski na Twitterze: "Dzisiejsza wartość współczynnika R, informującego o tym ile osób statystycznie zakaża zakażony, dla Polski to 0,89. Nie ma żadnego regionu z wartością powyżej 1,0". 

Według danych przekazanych przez ministra najtrudniejsza sytuacja jest w województwie łódzkim, gdzie współczynnik wynosi 0,99. Kolejne miejsca zajmuje województwo lubelskie (0,96,) opolskie (0,95) oraz podlaskie (0,94). Najniższą wartość współczynnika odnotowano w kilku województwach: pomorskim, podkarpackim, lubuskim (0,86), warmińsko-mazurskim (0,85) oraz mazowieckim (0,84).

Czy pandemia wyhamowuje?

Wartość współczynnika R w przypadku, gdy wynosi poniżej 1, oznacza, że pandemia jest w odwrocie. Współczynnik ten nie do końca oznacza, że "możemy czuć się bezpiecznie" - już wcześniej ministerstwo informowało, że wskaźnik R dla Polski maleje, a mimo to doczekaliśmy się kolejnej, 3. już fali koronawirusa w Polsce.

- Nie oznacza to, że z dnia na dzień sytuacja zauważalnie się poprawi. Wygaszanie epidemii jest zdecydowanie bardziej długotrwałe niż jej wybuch - tłumaczył dr Mariusz Bodzioch z UWM w rozmowie z Konkret24 pod koniec listopada. 

Współczynnik R - co to takiego? 

Wskaźnik R, czyli wskaźnik reprodukcji wirusa (R0) informuje o tym, na jakim etapie jest pandemia. Statystycznie określa, ile osób zdrowych może zakazić jeden zainfekowany pacjent. Wartość większa niż 1 to znak, że epidemia wciąż się rozwija, a ryzyko zachorowania jest bardzo duże. W sytuacji, gdy wartość jest mniejsza niż 1 - to znak, że epidemia wygasa. 

Więcej o: