"Profil bezpieczeństwa szczepionki Johnson & Johnson pozostaje pozytywny"

"Europejska Agencja Leków kontynuuje ocenę bardzo rzadkich przypadków nietypowych zakrzepów krwi szczepieniu preparatem Johnson & Johnson" - napisał w środę prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Grzegorz Cessak dodał, że profil bezpieczeństwa szczepionki określany jest na tę chwilę jako pozytywny.

Dodał, że rekomendacje EMA spodziewane są w przyszłym tygodniu. "EMA kontynuuje ocenę bardzo rzadkich przypadków nietypowych zakrzepów krwi po zastosowaniu szczepionki J&J. Rekomendacje EMA spodziewane są w przyszłym tygodniu. Na tę chwilę profil bezpieczeństwa szczepionki pozostaje pozytywny" - napisał na Twitterze szef URPL, załączając link do informacji.

EMA bada przypadki wystąpienia zakrzepów krwi po otrzymaniu szczepionki Janssen 

Agencja przekazała w środę w komunikacie, że bada wszystkie zgłoszone przypadki i zdecyduje, czy konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych.

- Agencja przyspiesza ocenę i obecnie spodziewa się wydać zalecenie w przyszłym tygodniu. Chociaż przegląd jest w toku, EMA wciąż uważa, że korzyści płynące ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych. Opinie naukowe Agencji dostarczają państwom członkowskim UE informacji potrzebnych do podejmowania decyzji o zastosowaniu szczepionek w ich krajowych kampaniach szczepień - podała EMA.

Szczepionka na koronawirusa - komu podawany jest preparat Johnson & Johnson?

Szczepionka Ad26.COV2.S, opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, to czwarty dopuszczony w Unii Europejskiej preparat. Jako jedyna wymaga podania tylko jednej dawki. Szczepionki od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

Zobacz wideo

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen podawana jest osobom powyżej 18 lat, we wstrzyknięciu domięśniowym, preferowanym miejscem jest górna część ramienia. Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego ochrona rozpoczyna się około 14 dni po szczepieniu.

Szczepienie przeciwko COVID-19. W USA wstrzymano szczepienia preparatem Janssen

We wtorek Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) i Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie w USA szczepień z użyciem preparatu z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

W związku z sygnałami jeszcze w zeszłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła działania zmierzające do oceny zgłoszonych zdarzeń zatorowych i zakrzepowych u osób, które otrzymały szczepionkę Janssen przeciw COVID-19.

Wcześniej przypadki zakrzepicy z małopłytkowością wystąpiły też u osób szczepionych AstrąZeneką. Ostatecznie po analizie tych przypadków EMA na początku wydała kwietnia opinię, że są to bardzo rzadkie przypadki, a korzyści ze stosowania szczepionki AstryZeneki w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych.

PAP, autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: