Epidemiolog o luzowaniu obostrzeń: Uprawianie sportu to generowanie niepotrzebnych interakcji

- Uważam, że obostrzenia, które były do tej pory, powinny być utrzymane przez kolejne dwa tygodnie. Uprawianie sportu to generowanie niepotrzebnych interakcji - powiedział prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

- Jeżeli mówimy, że możemy sobie pograć w piłkę, a dziennie umiera 600-800 osób i szpitale się zapełniają, to ja mam wątpliwości czy jest sens otwierać amatorski sport - mówił prof. Drobnik w rozmowie z Onetem.

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

Nowe obostrzenia. Rząd zezwala na amatorski sport na świeżym powietrzu

W środę 14 kwietnia przedstawiono nowe decyzje dotyczące obostrzeń na kolejne dwa tygodnie, do 25 kwietnia. Rząd zdecydował się przedłużyć prawie wszystkie obowiązujące restrykcje.  

Zamknięta restauracja / zdjęcie ilustracyjne RMF FM: Lockdown utrzymany prawie w całości przez kolejne dwa tygodnie

Wyjątkiem jest między innymi uprawianie amatorskiego sportu na świeżym powietrzu, a także uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym, ale tylko prowadzonym przez polskie związki sportowe. Trzecią i ostatnią zmianą we wprowadzonych obostrzeniach jest otwarcie żłobków i przedszkoli.

Prof. Jarosław Drobnik: Tworzymy tylko kolejne możliwości interakcji

Profesor zauważył, że samo przebywanie na świeżym powietrzu nie jest groźne, ale żeby choć zagrać w piłkę, należy w odpowiednie miejsce dojechać i przebrać się, a to powoduje kolejne możliwości interakcji.

Dwa boiska na pierwszym planie to  Orlik im. Eusebio na Targówku. Za nim zamknięte boisko szkolne. Rząd wznawia działalność obiektów sportowych na świeżym powietrzu

Ludzie wciąż mogą chodzić na spacery, biegać czy uprawiać nordic walking. Niekoniecznie uważam, żeby nagle istniała ogromna potrzeba w narodzie, by grupa facetów zebrała się na orliku, by pograć w piłkę

- mówił Onetowi prof. Jarosław Drobnik. Drobnik podkreślał też, że obostrzenia powinny pozostać niezmienione przez kolejne dwa tygodnie.

Nie rozumiem tego myślenia. [...] Niemniej jednak jak już tak zrobiliśmy, to należałoby przestrzegać tego przez dłuższy czas i wraz z efektami pozytywnymi - otwierać aktywności społeczne lub negatywnymi – zaostrzyć działania

- dodał prof. Drobnik. Jego zdaniem obecne decyzje są niepoważne.

Więcej o: