Jak podaje portal medyczny medRxiv, osoby z przewlekłymi chorobami zapalnymi są często leczone lekami immunosupresyjnymi, które mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przejścia COVID-19.
Leki immunosupresyjne stosuje się w przypadku leczenia chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroby jelit, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jak wykazały najnowsze badania, leki te mogą powodować osłabienie odpowiedzi organizmu na dwie szczepionki przeciwko COVID-19 - firmy Pfizer oraz Moderna.
Badania przeprowadzone m.in. przez prof. Alfreda Kima z University School of Medicine w Waszyngtonie wskazują, że u 133 osób zaszczepionych wspomnianymi szczepionkami, poziom przeciwciał był trzykrotnie niższy niż w grupie osób zaszczepionych, które nie przyjmowały leków immunosupresyjnych.
Większość pacjentów biorących udział w badaniu była w stanie uzyskać odpowiedź przeciwciał po szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, co jest uspokajające. Nie jest jeszcze jasne, czy obniżone poziomy przeciwciał spowodują zmniejszenie ochrony przed infekcją lub hospitalizacją
- dodaje prof. Kim.
Prof. Kim zwrócił uwagę to, że "szczególnie niepokojąca" jest aż 10-krotna redukcja poziomu przeciwciał, która została zaobserwowana u pacjentów stosujących rutynowo takie steroidy jak prednizon i metyloprednizolon. Dodatkowo zaobserwowano również 36-krotne zmniejszenie liczby przeciwciał w przypadku osób, które stosują leki Roche's Rituxan (rituximab) i Ocrevus (ocrelizumab).
Zauważono również umiarkowane zmniejszenie poziomu przeciwciał w przypadku osób, które stosowały powszechne leki na reumatoidalne zapalnie stawów, znane jako inhibitory TNF.
Jak wskazują badania laboratoryjne, brazylijska odmiana koronawirusa jest odporna aż na trzy z czterech terapii przeciwciałami, które uzyskały zezwolenie na stosowanie w nagłych przypadkach na terenie Stanów Zjednoczonych. Z czterech dostępnych preparatów tylko jeden wykazał jakąkolwiek siłę działania.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że wariant brazylijski nie stanowi dużego zagrożenia reinfekcją. Jak powiedział współautor badania prof. David Ho z Uniwersytetu Columbia, do potwierdzenia wskazanych wyżej badań laboratoryjnych, potrzebne są testy przeprowadzone na większą skalę.