Niektóre leki mogą zmniejszać efekty szczepień przeciw COVID-19

Amerykańskie badania sugerują, że leki immunosupresyjne, stosowane np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, stwardnieniu rozsianym i chorobach zapalnych jelit, mogą osłabiać działanie szczepionek przeciwko koronawirusowi. Dotyczy to głównie dwóch szczepionek - Pfizera i Moderny. W tej kwestii są jednak jeszcze niejasności, a do jednoznacznych ustaleń potrzeba szerszych badań.

Jak podaje portal medyczny medRxiv, osoby z przewlekłymi chorobami zapalnymi są często leczone lekami immunosupresyjnymi, które mogą zwiększać ryzyko ciężkiego przejścia COVID-19. 

Zobacz wideo Koronawirus. Czekają nas szczepienia uzupełniające? „Pewnie do tego dojdzie”

Leczenie chorób autoimmunologicznych może osłabiać odpowiedź na szczepionki

Leki immunosupresyjne stosuje się w przypadku leczenia chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroby jelit, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jak wykazały najnowsze badania, leki te mogą powodować osłabienie odpowiedzi organizmu na dwie szczepionki przeciwko COVID-19 - firmy Pfizer oraz Moderna.

Badania przeprowadzone m.in. przez prof. Alfreda Kima z University School of Medicine w Waszyngtonie wskazują, że u 133 osób zaszczepionych wspomnianymi szczepionkami, poziom przeciwciał był trzykrotnie niższy niż w grupie osób zaszczepionych, które nie przyjmowały leków immunosupresyjnych.

Większość pacjentów biorących udział w badaniu była w stanie uzyskać odpowiedź przeciwciał po szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2, co jest uspokajające. Nie jest jeszcze jasne, czy obniżone poziomy przeciwciał spowodują zmniejszenie ochrony przed infekcją lub hospitalizacją

- dodaje prof. Kim.

Dziesięciokrotna redukcja poziomu przeciwciał wywołanych szczepionką

Prof. Kim zwrócił uwagę to, że "szczególnie niepokojąca" jest aż 10-krotna redukcja poziomu przeciwciał, która została zaobserwowana u pacjentów stosujących rutynowo takie steroidy jak prednizon i metyloprednizolon. Dodatkowo zaobserwowano również 36-krotne zmniejszenie liczby przeciwciał w przypadku osób, które stosują leki Roche's Rituxan (rituximab) i Ocrevus (ocrelizumab).

Zauważono również umiarkowane zmniejszenie poziomu przeciwciał w przypadku osób, które stosowały powszechne leki na reumatoidalne zapalnie stawów, znane jako inhibitory TNF. 

Większość leków zawierających przeciwciała jest nieskuteczna wobec brazylijskiego wariantu koronawirusa

Jak wskazują badania laboratoryjne, brazylijska odmiana koronawirusa jest odporna aż na trzy z czterech terapii przeciwciałami, które uzyskały zezwolenie na stosowanie w nagłych przypadkach na terenie Stanów Zjednoczonych. Z czterech dostępnych preparatów tylko jeden wykazał jakąkolwiek siłę działania.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że wariant brazylijski nie stanowi dużego zagrożenia reinfekcją. Jak powiedział współautor badania prof. David Ho z Uniwersytetu Columbia, do potwierdzenia wskazanych wyżej badań laboratoryjnych, potrzebne są testy przeprowadzone na większą skalę.

Więcej o: