Ekspertka o epidemii w Polsce: Te liczby są przerażające. Konkurujemy tylko z Brazylią

- Te liczby są bardzo przerażające. My w tej chwili konkurujemy tylko z Brazylią, jeśli chodzi o liczbę umierających - powiedziała wirusolożka prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Trudno zachować optymizm, jak wiadomo, jaka jest sytuacja w szpitalach i tyle osób umiera - dodała.

W ciągu minionej doby potwierdzono ponad 21 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 803 osoby. Minister zdrowia ogłosił, że niemal wszystkie obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień. Po konferencji polityka prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk na antenie TVN24 została zapytana, czy zgadza się ze słowami Adama Niedzielskiego, że tendencja zachorowań z ostatnich tygodni jest spadkowa. - Miejmy taką nadzieję, ale, szczerze powiedziawszy, dzisiejsze dane są przerażające. Ja wciąż patrzę przede wszystkim na dysproporcję pomiędzy liczbą zakażonych, a liczbą osób, które umierają na tę chorobę i ta ostatnia liczba jest stale dla mnie przerażająca - podkreśliła wirusolożka.

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

Adam NiedzielskiRząd zdecydował o przedłużeniu obostrzeń. Otwarte żłobki i przedszkola

"My w tej chwili konkurujemy tylko z Brazylią, jeśli chodzi o liczbę umierających"

Prof. Bieńkowska-Szewczyk zaznaczyła, że ważna jest także liczba wykonywanych testów i udział w tej liczbie testów pozytywnych. Jak podkreśliła, te wszystkie liczby świadczą o tym, że w Polsce nie było kontroli nad epidemią, ponieważ wykrywano tylko niewielką część osób zakażonych. - Proszę pamiętać, że przez cały czas testowano tylko osoby z objawami, więc to była raczej diagnoza niż próba ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa - powiedziała ekspertka i chwilę później wyjaśniła, że powinny być testowane wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym. - Wtedy tempo rozprzestrzeniania się epidemii byłoby mniejsze. (...) Druga sprawa, ta liczba umierających świadczy o zapaści służby zdrowia - powiedziała ekspertka. Zaznaczyła, że przedłużenie obostrzeń to jest to, co nam teraz pozostało.

- Te liczby są bardzo przerażające. My w tej chwili konkurujemy tylko z Brazylią, jeśli chodzi o liczbę umierających. (...) Trudno zachować optymizm, jak wiadomo, jaka jest sytuacja w szpitalach i tyle osób umiera - stwierdziła prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Więcej o: