Jakie jest stanowisko Polski ws. szczepionki Johnson&Johnson? Minister zdrowia wyjaśnia wątpliwości

Europejska Agencja Leków potwierdziła we wtorek przydatność szczepionki Johnson&Johnson; opieramy się cały czas na podejściu EMY i będziemy postępować zgodnie z tymi rekomendacjami - podkreślił w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

We wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem tego jednodawkowego preparatu Johnson&Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. To jedna z trzech szczepionek używanych w USA.

Zobacz wideo Szybsze szczepienia dla niektórych instytucji. Będą mogli zaszczepić się m.in dyspozytorzy ratownictwa medycznego

Adam Niedzielski o szczepionce Johnson&Johnson: Mówimy o przypadku jednym na mniej więcej milion podań

Pytany o to szef resortu zdrowia zapewnił, że rząd bardzo wnikliwie analizuje wszelkie informacje na temat tej szczepionki; dodał, że w nocy z wtorku na środę odbył się sztab, który zdecydował o dalszej ścieżce postępowania wobec tego preparatu.

- Zostało wykrytych sześć przypadków na siedem milionów podań tego preparatu w USA, czyli mówimy o przypadku jednym na mniej więcej milion podań, co oczywiście jest niesłychanie rzadkim zjawiskiem - zaznaczył Adam Niedzielski.

- Wczoraj w godzinach wieczornych odbyło się posiedzenie komitetu sterującego Europejskiej Agencji Leków, która potwierdziła te warunki czy przydatność preparatu Johnson&Johnson do stosowania - dodał minister. Szef resortu zdrowia podkreślił, że cały czas z punktu widzenia EMA (European Medicines Agency Europejska Agencja Leków red.) bilans korzyści nad ryzykiem jest zdecydowanie większy w przypadku preparatu Johnson&Johnson.

Szczepionka Johnson & JohnsonOświadczenie J&J. "Proaktywne opóźnienie wprowadzenia szczepionki" w UE

- Dzisiaj o godzinie 4.00 rano dotarły do nas blisko 120 tys. tego preparatu i my tutaj opieramy się absolutnie cały czas na podejściu EMY i zgodnie z tymi rekomendacjami będziemy chcieli to zastosować w szczepieniach - poinformował Niedzielski.

Szczepionka Johnson & Johnson - co różni ją od preparatów Pfizera, Moderny czy AstraZeneca?

W odróżnieniu od trzech pozostałych zatwierdzonych w UE szczepionek przeciw COVID-19, opracowanych przez koncerny: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, w przypadku Johnson & Johnson do uzyskania odporności wystarcza jedna dawka. Preparat nie musi też być przechowywany w zamrażarce - można go trzymać do trzech miesięcy w zwykłej lodówce.

Zdjęcie ilustracyjneKE: firma Johnson & Johnson rozpoczęła w poniedziałek dostawy szczepionki

UE złożyła zamówienie na 200 mln dawek tej szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln dawek. W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że kraje unijne powinny otrzymać w drugim kwartale br. około 55 milionów dawek preparatu. 

autor: Mateusz Roszak (PAP)/ mro/ par/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: