Nowe obostrzenia. Rząd wznawia możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu

Dozwolona aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym - to dwa z trzech obostrzeń zniesionych podczas środowej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Trzecią zmianą jest powrót dzieci do przedszkoli i żłobków.

Ministerstwo Zdrowia w środę 14 kwietnia zdecydowało o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia. "Bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze" - podaje resort. 

Zobacz wideo Co z łamiącymi obostrzenia? Dr Sutkowski: Cytując klasyka, „nie chce mi się z wami gadać”

Od 19 kwietnia możliwość uprawiania sportu na obiektach znajdujących na świeżym powietrzu

Mimo przedłużenia obostrzeń do 25 kwietnia, od poniedziałku 19 kwietnia dopuszczona jest możliwość uczestnictwa dzieci oraz młodzieży we współzawodnictwie sportowym, ale tylko prowadzonym przez polskie związki sportowe. 

Wraca również możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych znajdujących się na świeżym powietrzu. W miejscach przeznaczenia sportowego będzie obowiązywać limit do 25 osób. 

Wciąż ograniczona pozostaje działalność zamkniętych obiektów sportowych wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia o charakterze sportowym mogą odbywać się jedynie bez udziału publiczności. Siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria muszą pozostać zamknięte przynajmniej do 25 kwietnia.

Wcześniej zaczęły pojawiać się protesty dotyczące kwestii możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Jeden z przykładów to sytuacja z białostockiego parku, gdzie kilkunastu młodych mężczyzn zebrało się, aby wspólnie poćwiczyć i pojawiła się tam policja.

"Nie poszliśmy łamać prawa, a po prostu ćwiczyć. Obostrzenia, prawo, jakieś rozporządzenia, tak szybko się zmieniają, że nie potrafimy za tym nadążyć" - napisano na Facebooku klubu Viking Fight Club. Większość uczestników treningu odmówiła przyjęcia mandatu. 

Koronawirus w Polsce. Pozostałe zasady bezpieczeństwa bez zmian

14 kwietnia odnotowano 21 283 nowych zakażeń koronawirusem. To ponad 6,3 tys. więcej niż w ubiegłą środę. Zmarły 803 zakażone osoby. Obecnie w szpitalach przebywa 33 906 osób, zajętych jest 75,71 proc. łóżek covidowych i 78,94 proc. respiratorów. W ciągu ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia podało, że wykonano ponad 99 tys. testów.

- Większość restrykcji zostaje przedłużonych do 25 kwietnia - powiedział minister Adam Niedzielski. Od razu jednak ogłosił, że hotele muszą pozostać zamknięte do 3 maja włącznie.

Plaża Niedzielski o obostrzeniach na majówkę: Hotele zamknięte do 3 maja

Więcej o: