Zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich z prawem do szczepień w I etapie

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie, które kwalifikuje zawodników nadchodzących igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk osób niesłyszących do szczepienia przeciwko COVID-19. Sportowcy zostaną zaszczepieni w pierwszym etapie.

Rozporządzenie w tej sprawie pojawiło się w Dzienniku Ustaw we wtorek 13 kwietnia. Zgodnie z nowymi zapisami, "członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych" będą szczepieni przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. 

Zobacz wideo Do kogo trafi szczepionka Johnson&Johnson?

Koronawirus w Polsce. Szczepienia sportowców olimpijskich

Zgodnie z rozporządzeniem, skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 wystawi minister właściwy do spraw zdrowia na wniosek ministra do spraw kultury fizycznej. Informacja o szczepieniach dla zawodników kadry narodowej igrzysk pojawiła się na 100 dni przed rozpoczęciem zawodów w Tokio w Japonii.

Część sportowców już zaszczepiła się przeciwko koronawirusowi. Są to lekkoatleci, którzy są także żołnierzami Wojska Polskiego. Grupa ta została zaszczepiona z puli dawek dla mundurowych. Zaszczepieni mogli zostać także ci sportowcy, którzy pracują jako wykładowcy akademiccy.

Adam NiedzielskiAdam Niedzielski: W szpitalach mamy apogeum zakażeń trzeciej fali

Igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się bez udziału zagranicznych kibiców

Igrzyska olimpijskie miały odbyć się w Tokio w 2020 roku, jednak zostały przełożone na ten rok z powodu epidemii koronawirusa. Zawody będą mieć miejsce w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia. Igrzyska paraolimpijskie odbędą się natomiast w dniach od 24 sierpnia do 5 września.

Komitet Organizacyjny MKOl zdecydował, że na igrzyskach w Tokio nie będzie zagranicznych kibiców. "Zarówno Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jak i Paraolimpijski, w pełni akceptują i popierają naszą decyzję. Wszyscy zagraniczni kibice, którzy już zakupili wejściówki, otrzymają zwrot kosztów" - napisano w oświadczeniu.

Zamknięta restauracja / zdjęcie ilustracyjneRMF FM: Lockdown utrzymany prawie w całości przez kolejne dwa tygodnie

Więcej o: