RMF FM: Lockdown utrzymany prawie w całości przez kolejne dwa tygodnie. Nie będzie wyjazdów na majówkę

W środę rządzący mają ogłosić najnowsze decyzje w sprawie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Według nieoficjalnych informacji RMF FM, przez kolejne dwa tygodnie większość z restrykcji ma pozostać w mocy.

Jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze RMF FM, zdecydowana część obostrzeń będzie obowiązywać co najmniej do majówki. "To oznacza, że musimy zrezygnować z planów spędzenia majowego długiego weekendu w hotelu, zamknięte pozostaną restauracje, a także branża usługowa, np. salony fryzjerskie i kosmetyczne" - czytamy na portalu rmf24.pl.

RMF FM: Obostrzenia zostaną utrzymane również na majówkę. Wyjątkiem będą żłobki i przedszkola

Wysoce prawdopodobne jest z kolei otwarcie żłobków i przedszkoli, co miałoby nastąpić 19 kwietnia. O takim scenariuszu mówił już zresztą minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Powrotu do nauki stacjonarnej na razie nie należy się spodziewać w przypadku klas I-III. 

Minister edukacji Przemysław CzarnekPowrót dzieci do szkół. Przedszkola otwarte od 19 kwietnia?

Według RMF FM, rząd rozważał również otwarcie obiektów sportowych i rekreacyjnych przeznaczonych dla dzieci. Nie jest jednak pewne, czy ta decyzja zostanie ogłoszona podczas środowej konferencji prasowej.

Niedzielski: Kryteria luzowania obostrzeń się zmieniają. Patrzymy na liczbę zajętych łóżek

W niedawnej rozmowie "Rzeczpospolitą" szef resortu zdrowia przyznał, że rząd zmienił kryteria, na podstawie których podejmuje decyzje dotyczące obostrzeń.

Zobacz wideo Szybsze szczepienia dla niektórych instytucji. Będą mogli zaszczepić się m.in dyspozytorzy ratownictwa medycznego

- Teraz, kiedy mamy apogeum trzeciej fali w szpitalach, patrzymy na liczbę zajętych łóżek, to jest dominujący element i on będzie decydował czy jest jakaś przestrzeń do luzowania - powiedział Adam Niedzielski.

Wpływ na znoszenie obostrzeń będzie miała też liczba osób zaszczepionych w wieku powyżej 60. roku życia. Według ministra Niedzielskiego powinno być ich około 70 procent. Obecnie zaszczepionych w tej grupie wiekowej jest 40 procent osób.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Rząd zmienia kryteria luzowania restrykcjiZmiana kryteriów luzowania obostrzeń. "Patrzymy na liczbę zajętych łóżek"