Adam Niedzielski o sytuacji w ochronie zdrowia: W szpitalach mamy apogeum zakażeń trzeciej fali

- Jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, wydaje się, że mamy tendencję malejącą, być może zaburzoną okresem świątecznym. Jeśli chodzi o zajętość łóżek, odnotowujemy rekordowe poziomy, w tej chwili mamy 34,5 tys. zajętych łóżek. W szczycie drugiej fali zajętych było 23 tys. To ogromna różnica - mówił Adam Niedzielski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Adam Niedzielski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówił o zajętości łóżek szpitalnych i respiratorów w szpitalach podczas trzeciej fali koronawirusa. Minister zdrowia stwierdził, że obserwuje się cały czas "trend rosnący, jeśli chodzi o hospitalizacje". Niedzielski przekazał, że obecnie zajętych jest 34,5 tys. łóżek, to ponad 10 tys. więcej niż podczas szczytu drugiej fali pandemii. - To pokazuje, jak bardzo potrzebowaliśmy szpitali tymczasowych, żeby poradzić sobie z trzecią falą - dodał minister zdrowia.

Teraz, gdy w szpitalach mamy apogeum zakażeń trzeciej fali, patrzymy przede wszystkim na parametry związane z zajętością łóżek, zarówno respiratorowych, jak i zwykłych. W tej chwili to dominujący element, który decyduje o tym, czy jest przestrzeń do luzowania obostrzeń

- tłumaczył minister zdrowia.

Zobacz wideo NFZ zaleca ograniczenie zabiegów. „Rozmowy z chirurgami przypominają nagrania prezesa Orlenu”

Jakie roczniki będą mogły zarejestrować się na szczepienia w kwietniu? [Lista]Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla urodzonych w 1964 roku

Adam Niedzielski o szczepieniach przeciwko COVID-19

Według szefa resortu zdrowia niezbędne jest przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19, aby móc podejmować "odważniejsze decyzje". Polityk dodał, że liczba osób zaszczepionych w grupie powyżej 60. roku życia będzie w perspektywie kilku tygodni parametrem decydującym o luzowaniu obostrzeń.

W tej chwili mamy wyszczepionych około 40 proc. w grupie 60+. Żeby mówić o odważniejszym luzowaniu obostrzeń, powinno to być powyżej 70 proc. Apelujemy do wszystkich osób powyżej 60. roku życia, żeby zgłaszały się na szczepienia. To nam pozwoli podejmować odważniejsze decyzje

- oznajmił Adam Niedzielski.

Potencjalne luzowanie obostrzeń

Minister zdrowia był pytany też o samo potencjalne luzowanie obostrzeń oraz dotychczasową politykę zmniejszania restrykcji sanitarnych przez rząd. Polityk odpowiedział, że "eksperci przedstawiają czasem przeciwstawne opinie".

Będziemy prowadzili politykę wyważoną, kolejne etapy muszą być ostrożne. To nie może być przerzucanie się z jednego krańca skali na drugi. Ostrożność jest istotna

- odparł Adam Niedzielski.

Minister zdrowia odpowiedział również na pytanie, czy w konsultacjach z radą medyczną pojawia się temat zniesienia nakazu noszenia maseczek w przestrzeniach otwartych. Polityk tłumaczył, że w zatłoczonych parkach może dochodzić do transmisji wirusa, "mimo że jesteśmy na zewnątrz".

- Uważam, że obecna regulacja jest jedynym możliwym wyjściem. Dobowe średnie zachorowań pokazują, że wirus jest powszechnie obecny w naszym otoczeniu. W parkach czy lasach, gdzie zachowany jest odpowiedni dystans, brak maseczek może nie przyczyniać się do zwiększenia niebezpieczeństwa, ale spacery po ulicach miast, szczególnie w godzinach, gdy zatłoczenie jest większe, są realną sytuacją zagrożenia. Podobnie w pomieszczeniach zamkniętych - mówił Adam Niedzielski.

Mateusz Morawiecki i Adam NiedzielskiW środę konferencja rządu. Dowiemy się, co dalej z obostrzeniami

Więcej o: