Z sondażu United Surveys przeprowadzonego 9 kwietnia dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że większość badanych wolałaby rejestrację na szczepienie przeciwko COVID-19 bez ograniczeń wiekowych. Tymczasem w Polsce rejestracja jest prowadzona według roczników, poza osobami takimi jak pracownicy ochrony zdrowia. Respondenci odpowiadali na pytanie: "Czy przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 powinna dalej obowiązywać kolejność od najstarszych do najmłodszych, czy powinno się umożliwić rejestrację wszystkim chętnym bez względu na wiek?".
Zgodnie z wynikami sondażu, jedynie 7,7 proc. ankietowanych chce kontynuować rejestrację według grup wiekowych, a 14,8 proc. odpowiedziało na pytanie - "raczej według wieku". Za zniesieniem rejestracji rocznikowej opowiedziało się 40,3 proc. badanych, a 19,4 proc. uznało, że rejestracja powinna być dostępna "raczej dla wszystkich chętnych". 7,8 proc. ankietowanych nie ma jednoznacznego zdania w tej kwestii.
55 proc. osób, które opowiedziało się za zniesieniem ograniczenia wiekowego w rejestracji na szczepienie, miało 40-49 lat. 32 proc. zwolenników takiego rozwiązania miało powyżej 70 lat, co oznacza, że teoretycznie powinni być już zaszczepieni. Z kolei wśród osób w wieku 18-29 lat zdecydowane poparcie dla tej opcji wyraził zaledwie co czwarty ankietowany.
Za szczepieniem według grup wiekowych opowiedziało się prawie trzy czwarte mieszkańców dużych miast (50 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie według wieku" i 24 proc. dla odpowiedzi "raczej według wieku"). Zaś wśród mieszkańców wsi takie rozwiązanie wskazało 22 proc. respondentów (12 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie według wieku" i 10 proc. dla odpowiedzi "raczej według wieku")
Sondaż zrealizowano metodą CATI na grupie 1000 osób.