Większość Polaków chce szczepień przeciwko COVID-19 bez ograniczeń wiekowych [SONDAŻ]

40,3 proc. respondentów opowiada się za otwarciem rejestracji na szczepienie niezależnie od wieku. Odpowiedź "raczej dla wszystkich chętnych" wybrało 19,4 proc. badanych. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że prawie 60 proc. ankietowanych nie jest zwolennikiem dotychczasowego systemu rejestracji.

Z sondażu United Surveys przeprowadzonego 9 kwietnia dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że większość badanych wolałaby rejestrację na szczepienie przeciwko COVID-19 bez ograniczeń wiekowych. Tymczasem w Polsce rejestracja jest prowadzona według roczników, poza osobami takimi jak pracownicy ochrony zdrowia. Respondenci odpowiadali na pytanie: "Czy przy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 powinna dalej obowiązywać kolejność od najstarszych do najmłodszych, czy powinno się umożliwić rejestrację wszystkim chętnym bez względu na wiek?".

Zobacz wideo Szybsze szczepienia dla niektórych instytucji. Będą mogli zaszczepić się m.in dyspozytorzy ratownictwa medycznego

Przedszkole zdj. ilustracyjneProf. Marczyńska: Otwarcie żłobków i przedszkoli bardzo prawdopodobne

Sondaż na temat kolejności szczepień

Zgodnie z wynikami sondażu, jedynie 7,7 proc. ankietowanych chce kontynuować rejestrację według grup wiekowych, a 14,8 proc. odpowiedziało na pytanie - "raczej według wieku". Za zniesieniem rejestracji rocznikowej opowiedziało się 40,3 proc. badanych, a 19,4 proc. uznało, że rejestracja powinna być dostępna "raczej dla wszystkich chętnych". 7,8 proc. ankietowanych nie ma jednoznacznego zdania w tej kwestii.

55 proc. osób, które opowiedziało się za zniesieniem ograniczenia wiekowego w rejestracji na szczepienie, miało 40-49 lat. 32 proc. zwolenników takiego rozwiązania miało powyżej 70 lat, co oznacza, że teoretycznie powinni być już zaszczepieni. Z kolei wśród osób w wieku 18-29 lat zdecydowane poparcie dla tej opcji wyraził zaledwie co czwarty ankietowany.

Za szczepieniem według grup wiekowych opowiedziało się prawie trzy czwarte mieszkańców dużych miast  (50 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie według wieku" i 24 proc. dla odpowiedzi "raczej według wieku"). Zaś wśród mieszkańców wsi takie rozwiązanie wskazało 22 proc. respondentów (12 proc. dla odpowiedzi "zdecydowanie według wieku" i 10 proc. dla odpowiedzi "raczej według wieku")

Sondaż zrealizowano metodą CATI na grupie 1000 osób. 

Jakie roczniki będą mogły zarejestrować się na szczepienia w kwietniu? [Lista]Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla urodzonych w 1964 roku

Więcej o: