W środę konferencja rządu. Dowiemy się, co dalej z obostrzeniami, "prawdopodobna" decyzja ws. żłobków

W środę po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego rząd ma ogłosić decyzje w sprawie obostrzeń epidemicznych. Dowiemy się prawdopodobnie, kiedy dzieci wrócą do przedszkoli i szkół, oraz jakie restrykcje będą obowiązywały podczas majówki.
Zobacz wideo Co z łamiącymi obostrzenia? Dr Sutkowski: Cytując klasyka, „nie chce mi się z wami gadać”

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w środę 14 kwietnia zostaną przedstawione dalsze decyzje w sprawie obostrzeń w Polsce. - A żeby mówić o odważniejszym otwieraniu, powinniśmy mieć wyszczepionych ok. 70 proc. osób w wieku 60 i więcej lat. W tej chwili mamy ok. 40 proc. To jest apel do wszystkich 60-latków i starszych osób, aby się zgłaszały na szczepienia, bo to nam pozwala podejmować odważniejsze decyzje - powiedział minister w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Będziemy prowadzili politykę bardzo ostrożną, to nie może być przerzucanie się z jednego krańca na drugi kraniec skali - dodał.

Rząd otworzy żłobki i przedszkola?

We wtorek prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia jest "bardzo prawdopodobne". - Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały, czy napędzały. Dlatego po dzisiejszym spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte - podkreśliła.

Jednocześnie dodała, że innych luzowań obostrzeń epidemicznych na razie nie należy się spodziewać.- Na poziomie szpitali obecna sytuacja jest nadal dramatyczna, więc o luzowaniach obostrzeń w innych sferach niż edukacja dziś w zasadzie nie było mowy - powiedziała prof. Magdalena Marczyńska po posiedzeniu Rady Medycznej.

Przedszkole zdj. ilustracyjneProf. Marczyńska: Otwarcie żłobków i przedszkoli bardzo prawdopodobne

"Stan jest poniekąd stabilny, ale ustabilizował się w dość krytycznym momencie"

Obecne obostrzenia obowiązują do 18 kwietnia. Zamknięte są m.in. hotele (z nielicznymi wyjątkami), muzea, teatry, kina, a restauracje wciąż mogą serwować dania wyłącznie na wynos. We wtorek rzecznik resortu zdrowia poinformował, że pod względem zajętości respiratorów trudna sytuacja jest w województwach śląskim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Tam zajętość przekracza 80 proc. - Stan jest poniekąd stabilny, ale ustabilizował się w dość krytycznym, ciężkim momencie. To nie jest tak, że już dziś możemy się cieszyć, że skala epidemii w Polsce spada - zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech AndrusiewiczRzecznik MZ: Stan stabilny, ale ustabilizował się w krytycznym momencie