Problemy szczepionki J&J. Unijny urzędnik: Wygląda na to, że może skończyć się tak samo jak AstrąZeneką

Pojawiły się pierwsze komentarze Brukseli na temat niespodziewanego wstrzymania dystrybucji szczepionek na terenie Unii Europejskiej. Komisja Europejska domaga się wyjaśnienia powodów opóźnienia dostaw od koncernu Johnson&Johnson.

We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że zwróci się do firmy Johnson & Johnson z prośbą o wyjaśnienia dotyczące „zupełnie nieoczekiwanych” opóźnień w dostawach szczepionek przeciwko COVID-19 do UE. - Komisja Europejska pozostaje w kontakcie z koncernem - przekazał Reutersowi jeden z unijnych urzędników.

To niepokojąca wiadomość - wygląda na to, że może skończyć się tak samo jak AstrąZeneką

- powiedział jeden z dyplomatów.

Zobacz wideo Do kogo trafi szczepionka Johnson&Johnson?

Dariusz PiontkowskiDariusz Piontkowski zakażony koronawirusem. "Razem możemy pokonać pandemię"

Komisja Europejska i EMA komentuje opóźnienia dostaw szczepionki J&J

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała we wtorek, że analizuje przypadki rzadkich zakrzepów krwi u kobiet, które pojawiły się po przyjęciu szczepionki Johnson & Johnson's COVID-19. W oświadczeniu dla Reutera EMA stwierdziła, że „obecnie nie jest jasne, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między szczepieniami” a objawami. EMA po przeprowadzeniu oceny ma ją udostępnić opinii publicznej.

Dzisiejsze wydarzenia związane ze szczepionką J&J w USA są pod ścisłym nadzorem @EMA_News i jej organów nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, z otwartą linią do @US_FDA i innych międzynarodowych organów regulacyjnych. Firma wstrzymała wdrażanie w UE. Bezpieczeństwo szczepień jest zawsze najważniejsze

- napisała na Twitterze Stella Kyriakides, unijna komisarz zdrowia i ochrony żywności.

USA wstrzymuje szczepienia Johnson&Johnson

We wtorek amerykański rząd federalny wstrzymał podawanie szczepionek Johnson & Johnson do czasu wyjaśnienia kilku przypadków zakrzepów krwi po podaniu tego preparatu. Zdiagnozowano jedynie sześć przypadków zakrzepów u zaszczepionych kobiet w wieku 18-48 lat. W oświadczeniu koncernu podkreślono jednak, że przypadki zakrzepów krwi po szczepieniach są wyjątkowo rzadkie. Do tej pory w USA podano już bowiem ponad 6 milionów 800 tysięcy dawek szczepionki Johnson & Johnson.

Więcej o: