Niedzielski: Kryteria luzowania obostrzeń się zmieniają. Patrzymy na liczbę zajętych łóżek

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że już w środę 14 kwietnia dowiemy się, jakie dalsze decyzje ws. obostrzeń podejmie rząd. W rozmowie z rp.pl szef resortu przyznał, że kryteria luzowania obostrzeń ulegają zmianie. Od teraz rząd będzie zwracał większą uwagę m.in. na liczbę zajętych łóżek.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z portalem rp.pl został zapytany, kiedy możemy spodziewać się decyzji rządu w sprawie ewentualnego poluzowania obostrzeń epidemicznych lub ich utrzymania. Jak odpowiedział szef resortu zdrowia, temat ten zostanie poruszony podczas środowego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego. 

- Trzeba się spodziewać, że po tym posiedzeniu wydamy oficjalny komunikat, natomiast rozmowy toczą się i dziś, i jutro - powiedział Niedzielski. 

Adam Niedzielski o kolejnych krokach rządu ws. obostrzeń

- Na razie jesteśmy na etapie dyskusji, ale dyskusji, która będzie się jutro finalizowała i na pewno będziemy jutro przedstawiali, co dalej, co z kolejnym tygodniem czy tygodniami. Też tutaj nie ma ostatecznej decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło - mówił minister zdrowia. 

Adam NiedzielskiNiedzielski: 3,8 mln osób w wieku powyżej 60 lat zaszczepionych pierwszą dawką

Adam Niedzielski został też zapytany, jakimi kryteriami kieruje się rząd, decydując o nowych obostrzeniach, bo - jak zauważył redaktor - od jakiegoś czasu zdają się one zmieniać, a opinia publiczna nie ma jasności, co jest wyznacznikiem kolejnych decyzji. 

Adam Niedzielski: Kryteria luzowania obostrzeń się zmieniają

Szef Ministerstwa Zdrowia przyznał, że kryteria luzowania obostrzeń ulegają zmianie. Przez bardzo długi czas najważniejszym wyznacznikiem była dzienna liczba nowych przypadków zakażenia, jednak teraz aspekt ten zostanie odsunięty na nieco dalszy plan na rzecz monitorowania liczby zajętych łóżek. 

- Kryteria luzowania obostrzeń się zmieniają [...] Teraz kiedy mamy apogeum trzeciej fali w szpitalach, patrzymy na liczbę zajętych łóżek, to jest dominujący element i on będzie decydował, czy jest jakaś przestrzeń do luzowania - przyznał minister w rozmowie z portalem. 

Kolejnym ważnym parametrem wpływającym na decyzję o znoszeniu restrykcji ma być również liczba zaszczepionych osób powyżej 60. roku życia. Minister zdrowia poinformował, że o odważniejszym otwieraniu będzie można pomyśleć w momencie, gdy ok. 70 proc. seniorów zostanie wyszczepionych. - W tej chwili mamy ok. 40 proc. - dodał, apelując jednocześnie, by osoby starsze zgłaszały na szczepienia. 

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski: Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania

"Już 3,8 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia zostało zaszczepionych co najmniej pierwszą dawką. To już blisko 40% tej populacji. Obok liczby nowych zakażeń i obłożenia łóżek w szpitalach to kolejny kluczowy parametr walki z pandemią" - przekazał minister zdrowia na Twitterze. 

W Polsce wykonano 7 784 384 szczepień przeciw COVID-19, z tego 5 670 769 stanowi pierwsza dawka, a 2 113 615 druga. W ciągu ostatniej doby wykonano 100 336 szczepień - wynika z wtorkowego raportu na stronie gov.pl

Więcej o: