Dworczyk: W ciągu doby na szczepienia zapisało się ponad 550 tys. osób. Będą nowe punkty

- Dynamika zapisów wraca. Od wczoraj zapisało się ponad 550 tys. osób na szczepienia - powiedział podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk. - W czwartek przedstawimy ostatecznie, ile będzie nowych punktów szczepień i w jakich miejscach powstaną. 19 kwietnia uruchomimy punkt szczepień powszechnych - podkreślił.
Zobacz wideo Dr Sutkowski o pacjentach niecovidowych: Dług zdrowotny narasta dramatycznie

- System działa bez zakłóceń. Od wczoraj zapisało się ponad 550 tys. osób na szczepienia. To jest dobra informacja. Dynamika zapisów wraca - powiedział Michał Dworczyk. - Do końca drugiego kwartału [w poniedziałek polityk podał błędny termin - do końca kwietnia - za co przeprosił - przyp. red.], zgodnie z deklaracjami złożonymi przez pana premiera, wykonamy 20 mln szczepień. Zaszczepienie wszystkich chętnych planujemy do końca sierpnia - stwierdził pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Polityk zaznaczył, że tworzona siatka punktów szczepień ma odpowiadać rzeczywistym potrzebom. - To znaczy, że mamy miejsca, gdzie potencjał do szczepienia jest bardzo duży, a hamuje go wyłącznie brak szczepionek, na które czekamy. Natomiast są takie miejsca, gdzie tych punktów jest mniej. Tam w szczególności takie punkty szczepień powszechnych są potrzebne - powiedział Dworczyk i podał przykłady. - W Warszawie, gdzie jest ponad 285 punktów szczepień, jeżeli ktoś chce się zapisać na termin szczepienia, to może nawet na dzisiejszy wieczór się zgłosić na szczepienie. Natomiast jeśli chodzi np. o Legnicę, to trzeba dopiero za 34 dni się zgłosić. Dlatego to właśnie tam będzie jeden z pierwszych punktów szczepień powszechnych - wyjaśnił.

- W czwartek przedstawimy ostatecznie, ile będzie nowych punktów szczepień i w jakich miejscach powstaną. 19 kwietnia uruchomimy punkt szczepień powszechnych. Razem z nim uruchomimy 16 takich punktów w ramach pilotażu. Następne punkty będą uruchamiane w kolejnych tygodniach, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby nimi napełnić te punkty. Nie zapominajmy, że 6,5 tys. punktów, które już są, dalej będą szczepić - powiedział Michał Dworczyk.

Dworczyk: Do końca kwietnia wykonamy 20 mln szczepień. 

Do tej pory w Polsce wykonano 7 784 384 szczepień. Drugą dawkę przyjęło 2 113 615 osób. W poniedziałek Michał Dworczyk mówił, że w ostatnich 10 dniach na konkretne terminy szczepienia zapisało się ponad 900 tys. osób powyżej 60. roku życia. Pełnomocnik ds. szczepień poinformował, że w zeszłym tygodniu zostało wykonanych milion szczepień. Tyle samo ma zostać wykonanych w ciągu najbliższych siedmiu dni.

Więcej o: