Dr Sutkowski: Ochrona zdrowia zamiast majówki będzie miała dyżuring albo balkoning

We wtorek gościem Łukasza Kijka w Porannej Rozmowie Gazeta.pl był dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Ochrona zdrowia zamiast majówki będzie miała dyżuring albo balkoning. (...) My byśmy chętnie pojechali na majówkę, ale pojadą inni i będą się dobrze bawić - powiedział.

- Niezwykle przeciążona jest ochrona zdrowia. (...) Jesteśmy zmęczeni zachowaniami ludzi, coraz bardziej sfrustrowani tym, że nasze opowieści o koronawirusie ktoś uważa za bajki, a nie pewną realną rzeczywistość - powiedział dr Michał Sutkowski. Dodał, że jednocześnie jesteśmy na "prostej" dotyczącej szczepień i możliwości wyjścia z tego "potwornego kryzysu zdrowotnego".

"Są dwa scenariusze"

- Ochrona zdrowia zamiast majówki będzie miała dyżuring albo balkoning. Proszę popatrzeć na perspektywę lekarzy, pielęgniarek, ratowników, medyków w ogóle, całego środowiska. My byśmy chętnie pojechali na majówkę, ale pojadą inni i będą się dobrze bawić. Tymczasem w szpitalach, przychodniach może być różnie - podkreślił dr Michał Sutkowski.

Jak zaznaczył, zanim dojdziemy do majówki są dwa scenariusze. - Pozytywny, którego jednak jestem zwolennikiem, pomimo frustracji i zmęczenia, jest taki, że w miarę przepracowaliśmy te święta epidemiologicznie właściwie, że będzie się zmniejszała liczba zakażeń i w związku z tym nie będą przyrastały wartości osób hospitalizowanych, pod respiratorem. Te wartości będą wysokie, liczba zgonów będzie wysoka, ale to w okolicach maja powinno się wyciszać. Dochodzą do tego jeszcze szczepienia - powiedział lekarz. - Z drugiej strony, jeśli przepracowaliśmy te święta źle, mam nadzieję, że tak się nie stało, to będziemy mieli dorzut zakażeń potwierdzonych, pacjentów pod respiratorami, w szpitalach, zgonów - stwierdził dr Sutkowski.

Oglądaj także:

Więcej o: