Gowin: Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja. Wszystko zależy od słowności koncernów

Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja, jednak wszystko zależy od rzetelności i słowności koncernów produkujących szczepionki, jesteśmy jednak dobrej myśli - powiedział Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podkreślił, że istotne jest przede wszystkim włączenie do programu szczepień dużych i średnich firm.

Rozmowy na temat realizacji szczepień w przedsiębiorstwach Gowin podsumował mówiąc, że "to było bardzo konkretne spotkanie pełne precyzyjnie formułowanych pytań po stronie środowisk biznesowych". Minister zapowiedział, że akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja, jednak - jak zaznaczył - wszystko zależy od rzetelności i słowności koncernów produkujących szczepionki.

Zobacz wideo Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Kuczmierowski o dystrybucji szczepionek

Szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział w TVP Info, że system dystrybucji szczepionek na COVID-19 jest przygotowany na zwiększenie liczby dostaw. Dodał, że priorytetem agencji jest teraz równomiernie rozłożenie punktów szczepień na terenie całego kraju.

Kuczmierowski mówił, że nowe punkty szczepień powinny powstawać zgodnie z potrzebami, a nie tam, gdzie jest ich najwięcej. Podał przykład Warszawy, gdzie już działa wiele punktów szczepień, które dziennie mogą zaszczepić nawet 80 tysięcy osób. Wskazał, że są w Polsce miejsca, gdzie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów brakuje punktów szczepień albo te istniejące mają za małą przepustowość. Dodał, że takie miejsca będą teraz traktowane priorytetowo.

Michał Kuczmierowski wskazał również, że w zeszłym tygodniu do punktów szczepień dostarczono milion dawek preparatu. Dodał, że w tym tygodniu ta liczba będzie jeszcze większa, ponieważ Agencja zaplanowała dostawy na poziomie miliona 100 tysięcy dawek.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce wykonano 7 687 617 szczepień. Dwie dawki otrzymało w sumie 2 106 549 osób.

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: