Premier: Nasza presja na Unię daje rezultaty. Realne jest wykonywanie 10 mln szczepień miesięcznie

- Realne jest wykonywanie co najmniej 10 mln szczepień miesięcznie. Dostawy szczepionek będą zdecydowanie większe - stwierdził w poniedziałek w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że szczepionki są "najlepszym remedium", które będzie przynosić w najbliższych tygodniach coraz lepsze efekty.

Premier przypomniał, że w miniony piątek jednego dnia zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało ponad 250 tys. osób. Stwierdził też, że "nasza presja na Unię Europejską daje rezultaty".

- Kilka dni temu rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej pani Ursulą von der Leyen już o trzecim kwartale, czwartym kwartale, o przyszłym roku i o jak największych zaopatrzeniach w szczepionkę na kolejne miesiące - powiedział. Zaznaczył, że dostawy szczepionek mają być zdecydowanie coraz większe.

Zobacz wideo Borys o polskim leku na koronawirusa: Mamy bardzo duży potencjał naukowy

Morawiecki: Jestem przekonany, że będziemy w stanie przeprowadzić ten program jeszcze szybciej

Premier ocenił, że szczepionki to "najlepsze remedium", które w najbliższych tygodniach będzie przynosiło coraz lepsze rezultaty w skali całej Polski.

- Bardzo na to nie tylko liczymy, ale też widzimy po danych, które do nas spływają. [...] My zapewniamy całą infrastrukturę i finansowanie każdego szczepionego obywatela. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi [...] będziemy w stanie przeprowadzić ten program jeszcze szybciej niż do tej pory zapowiadaliśmy - powiedział Mateusz Morawiecki.

Podziękował jednocześnie "wszystkim tym, którzy dbają o to, żeby fala szczepień zwalczyła trzecią falę koronawirusa, w której się znajdujemy".

- Jest trzecia fala, ale nadchodzi też fala szczepień i to jest dobra wiadomość, wiadomość na skuteczne pozbycie się pandemii - powiedział premier.

*

autorzy: Klaudia Torchała, Dorota Stelmaszczyk, Anna Gumułka

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Na zdjęciu: lotnisko w czasie pandemii. Paszport covidowy ma umożliwić m.in. podróże i wyjścia do kinaPolska współpracuje z UE, by do czerwca wprowadzić "paszport covidowy"

Więcej o: