Polska współpracuje z UE, by do 25 czerwca wprowadzić "paszport covidowy". Ma ułatwić podróżowanie

Paszport covidowy to pomysł Unii Europejskiej, który ma na celu ułatwienie podróżowania, umożliwienie korzystania z kin czy stadionów. Jak informuje "Rzeczpospolita", rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone do 25 czerwca, a Polska uczestniczy w procesie dotyczącym wprowadzania zaświadczeń cyfrowych.
Zobacz wideo Borys o polskim leku na koronawirusa: Mamy bardzo duży potencjał naukowy

- Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej - mówił wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera cytowany w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Paszport covidowy zapewni swobodne podróżowanie

Zgodnie z informacjami dziennika Unia Europejska ma zamiar wprowadzić dla swoich obywateli rozwiązanie w postaci paszportu covidowego do 25 czerwca bieżącego roku. Dzięki dokumentowi możliwe byłoby podróżowanie osób zdrowych, na czym szczególnie zależy krajom, dla których turystyka jest bardzo ważną częścią gospodarki

Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z 'paszportem covidowym' są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie
Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki

- wyjaśnia gazeta.

Dziennik przypomniał również wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który w czwartek został zapytany, kiedy będziemy mogli podróżować swobodnie po Europie z takim certyfikatem. Jak przyznał szef rządu, "rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień.

Certyfikat będzie dostępny dla osób, które przechorowały COVID-19, zostały zaszczepione lub mają negatywny wynik testu

Zgodnie z informacjami "Rz", dyskusje na temat szczegółów dotyczących nowego rozwiązania toczą się na forum grupy roboczej Rady UE od wielu miesięcy.  Paszport ma mieć formę cyfrową.

"Główne zasady są już znane - certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały COVID-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie" - podaje  gazeta.

Ministerstwo Zdrowia przekazało dziennikarzom dziennika, że "Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych".

*

autor: Krzysztof Kowalczyk

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: