Polska współpracuje z UE, by do 25 czerwca wprowadzić "paszport covidowy". Ma ułatwić podróżowanie

Paszport covidowy to pomysł Unii Europejskiej, który ma na celu ułatwienie podróżowania, umożliwienie korzystania z kin czy stadionów. Jak informuje "Rzeczpospolita", rozwiązanie miałoby zostać wprowadzone do 25 czerwca, a Polska uczestniczy w procesie dotyczącym wprowadzania zaświadczeń cyfrowych.
Zobacz wideo Borys o polskim leku na koronawirusa: Mamy bardzo duży potencjał naukowy

- Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej - mówił wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera cytowany w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Paszport covidowy zapewni swobodne podróżowanie

Zgodnie z informacjami dziennika Unia Europejska ma zamiar wprowadzić dla swoich obywateli rozwiązanie w postaci paszportu covidowego do 25 czerwca bieżącego roku. Dzięki dokumentowi możliwe byłoby podróżowanie osób zdrowych, na czym szczególnie zależy krajom, dla których turystyka jest bardzo ważną częścią gospodarki

Luzowanie restrykcji w Europie (zdjęcie ilustracyjne)Europa powoli wraca do życia. Luzowanie obostrzeń m.in. w Anglii

Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z 'paszportem covidowym' są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie
Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki

- wyjaśnia gazeta.

Dziennik przypomniał również wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który w czwartek został zapytany, kiedy będziemy mogli podróżować swobodnie po Europie z takim certyfikatem. Jak przyznał szef rządu, "rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień.

Szef KPRM Michał DworczykDworczyk: W ciągu ostatnich 7 dni wykonaliśmy milion szczepień

Certyfikat będzie dostępny dla osób, które przechorowały COVID-19, zostały zaszczepione lub mają negatywny wynik testu

Zgodnie z informacjami "Rz", dyskusje na temat szczegółów dotyczących nowego rozwiązania toczą się na forum grupy roboczej Rady UE od wielu miesięcy.  Paszport ma mieć formę cyfrową.

"Główne zasady są już znane - certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały COVID-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie" - podaje  gazeta.

Ministerstwo Zdrowia przekazało dziennikarzom dziennika, że "Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych".

*

autor: Krzysztof Kowalczyk

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: