Niedzielski: Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania

Minister zdrowia Adam Niedzielski prognozuje, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. - Nowy rok szkolny od września powinien rozpocząć się normalnie - podkreślił polityk.

- Myślę, że w wakacje będziemy wracali do normalnego funkcjonowania. Nowy rok szkolny od września powinien rozpocząć się normalnie, na co liczą nie tylko dzieci i rodzice, ale także minister zdrowia - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" Adam Niedzielski. - Czwarta fala, jeżeli się pojawi, to ze względu na zbudowaną odporność oraz dzięki programowi szczepień nie będzie już miała takich rozmiarów jak fale druga czy trzecia. Wojna trwa, ale jesteśmy już po lądowaniu w Normandii - stwierdził polityk.

Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"

Lockdown coraz mniej skuteczny

Zdaniem Adama Niedzielskiego lockdown w Polsce - choć zapobiegł załamaniu ochrony zdrowia - jest coraz mniej skuteczny, co wiąże się z nieprzestrzeganiem i nieegzekwowaniem wprowadzonych restrykcji. W tym kontekście wskazał m.in. na brak spadku mobilności społecznej. Minister uważa, że z tego powodu należy zacząć szukać bardziej zaawansowanych i subtelniejszych narzędzi odpowiadających na zagrożenie. W tym kontekście wymienił m.in. rozbudowę wydolności ochrony zdrowia - zwiększenie liczby łóżek, logistykę dostaw tlenu, leków i transport pacjentów oraz posiadanie przemysłu, który będzie wytwarzał leki i szczepionki - na początku na licencjach zagranicznych, a potem na podstawie własnych badań.

Minister wyraził nadzieję, że zagrożenie koronawirusa zostanie sprowadzone do poziomu, który prezentuje grypa. Adam Niedzielski prognozuje jednak, że nasze społeczeństwo będzie musiało przyzwyczaić się do "pewnej regularności" szczepień. Adam Niedzielski przekonuje, że w związku z ewentualnymi nowymi wirusami, nasz kraj musi mieć gotowy model szczepień na skalę masową. - To sprawność organizacyjna - punkty szczepień, dystrybucja szczepionek - przesądzi o skuteczności wychodzenia z tego kryzysu i kolejnych - stwierdził.

Minister zdrowia: Powrót do czasów sprzed pandemii jest niemożliwy

Polityk dodał, że w przypadku pojawienia się nowych wirusów, reakcje będą bardziej zdecydowane - szybciej będą wprowadzane środki bezpieczeństwa i ograniczenia. Minister uważa, że w kolejnych latach takich zagrożeń będzie więcej, co - jego zdaniem - udowadnia mutacja brytyjska koronawirusa, która doprowadziła do zwiększonej liczby zakażeń, hospitalizacji czy śmiertelności. - Mówimy o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to tak zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia z różniącymi się chorobami. Kolejne wersje wirusa mogą się wyrwać spod kontroli - argumentował i podkreślił, że mogą one być odporne na szczepionki, zakażać w inny sposób i mieć różną śmiertelność.

Adam Niedzielski uważa, że z tego powodu powrót do czasów sprzed pandemii nie jest możliwy. Wyjaśnił, że jego twierdzenie poparte jest wzrostem świadomości zagrożeń epidemicznych w społeczeństwach, odpowiedziami na zagrożenia, atmosferą większego zagrożenia, ale też powstaniem nowych ryzyk związanych z globalizacją, ingerencją w strefę przyrody i z badaniami naukowymi.

Więcej o: