Niedzielski koronawirusie: Tak zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia z różniącymi się chorobami

- Zmiana już się dokonała. Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z najnowszym tygodnikiem "Sieci". Jak dodał, dyscyplina społeczna to czynnik, który w bardzo istotnym stopniu wpływa na to, jakie są skutki pandemii w różnych krajach.

W tygodniku "Sieci", który ukaże się w poniedziałek, będzie można przeczytać wywiad Jacka i Michała Karnowskich z szefem resortu zdrowia. Minister mówi m.in., na jakim etapie pandemii jesteśmy i czy możliwy jest powrót do sytuacji sprzed pandemii.

Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"

Niedzielski o skutkach pandemii: Jeśli na świecie pojawi się nowy wirus, będziemy reagować bardziej zdecydowanie

We fragmencie rozmowy, opublikowanym na stronie wPolityce.pl, Niedzielski zwrócił uwagę, że w przyszłości nasza odpowiedź na zagrożenia epidemiczne "będzie po prostu inna". - Jeśli np. dowiemy się o jakimś nowym wirusie, który pojawił się gdzieś na świecie, to będziemy reagowali o wiele bardziej zdecydowanie. Szybciej będziemy wprowadzali różnego rodzaju środki bezpieczeństwa i ograniczenia - ocenił.

Zdaniem szefa MZ "zmiana już się dokonała". - Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to już tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami - stwierdził minister. Jak dodał, nie chce przez to powiedzieć, że "nigdy nie wrócimy do stylu życia sprzed pandemii". - Na pewno jednak będziemy żyli w atmosferze większego zagrożenia (...). Miejmy nadzieję, że uda nam się sprowadzić zagrożenie do poziomu, który prezentuje grypa - powiedział Niedzielski.

Koronawirus "Jesteśmy po szczycie fali epidemii, ale liczba zakażeń nie będzie spadać szybko"

Niedzielski: Z tą pandemią wygrywają państwa, które są bardziej zdyscyplinowane

Pytany o lockdown odparł, że "są koszty, ale są i zyski, bo przecież celem jest ocalenie życia i zdrowia wielu ludzi". - To, gdy obserwujemy efekty wprowadzanych obostrzeń, na razie się udaje. Ale widzimy jednocześnie, że o ile rok temu tzw. lockdown powodował gwałtowny spadek mobilności społecznej, o tyle dziś jest już z tym znacznie gorzej, co pokazują np. analizy danych telefonii komórkowych (...). Wprowadzanie pewnych regulacji, obostrzeń czy zaleceń to jedno, a ich przestrzeganie i egzekwowanie to drugie. Lockdown jest najprostszą formą odpowiedzi na zagrożenie - zaznaczył minister zdrowia.

Jak dodał, dyscyplina społeczna to czynnik, który w bardzo istotnym stopniu wpływa na to, jakie są skutki pandemii w różnych krajach. - Oczywiście mówimy tu o pewnym zmęczeniu społecznym, ale jest też kwestia kultury społecznej, jeśli idzie o przestrzeganie regulacji. Nie zawsze chodzi o przepisy, czasem o zwykłe zalecenia czy wręcz prośby, apele. Z tą pandemią wygrywają państwa, które są bardziej zdyscyplinowane - powiedział Niedzielski.

PAP, autorzy: dap/par/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: