Pracownicy sądów już są szczepieni, choć Rada Medyczna mówi "nie". Kilkukrotne interwencje Ziobry

Wokół szczepień pracowników sądów w ramach tzw. I grupy zapanował chaos. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości są przekonani, że mogą być szczepieni priorytetowo, innego zdania jest Rada Medyczna przy premierze. "W niektórych regionach kraju szczepienia sędziów i pracowników sądów odbywają się, w innych zaś odmawia się tej grupie zawodowej prawa do przyjęcia szczepionki" - przekazało przed kilkoma dniami sędziowskie stowarzyszenie IUSTITIA.

W nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 25 marca znalazł się zapis mówiący o tym, że szczepionkę w ramach tzw. I grupy mogą otrzymać również "osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa". Zapisu tego jednak nie doprecyzowano.

Zdaniem m.in. Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, do tej grupy powinni być zaliczani również pracownicy sądów. Jak podała IUSTITIA przed kilkoma dniami, "w niektórych regionach kraju szczepienia sędziów i pracowników sądów odbywają się, w innych zaś odmawia się tej grupie zawodowej prawa do przyjęcia szczepionki".

W zeszłym roku, kiedy mieliśmy w Polsce jedynie kilkaset zakażeń, w czasie Wielkanocy w kościołach obowiązywał limit do pięciu osób. W sobotę przybyło 28 tys. zakażeń. Rząd mimo gwałtownej trzeciej fali epidemii nie zdecydował się na zamknięcie kościołów. Obowiązuje limit jedna osoba na 20 metrów kwadr. Z jego przestrzeganiem bywa różnie. W związku z sytuacją epidemiczną inaczej odbyło się też święcenie pokarmów. Niektóre kościoły robiły to w środku z ograniczoną liczbą wiernych, inne na świeżym powietrzu, a jeszcze inne - m.in. parafia św. Jakuba w Toruniu - całkowicie z tego zrezygnowały.
Ksiądz Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przypomniał w sobotę, że w obecnych warunkach epidemicznych, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu.Dr Sutkowski: W okolicach majówki możemy odnotowywać sporo zgonów

Portal Prawo.pl poinformował w sobotę, że "sądy próbują radzić sobie jak mogą". "Są takie, w których szczepieni są i sędziowie i pracownicy, przy czym ich dyrektorzy "dogadują się" samodzielnie z pobliskimi placówkami medycznymi" - czytamy.

"Jak wiemy, już w ubiegłym tygodniu w niektórych sądach działania zostały podjęte i pracownicy zostali zaszczepieni" - przekazał w piątek NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.

Zobacz wideo Hołownia zaszczepiony. Mucha: Spowodował to bałagan rządu

Dworczyk: Rada Medyczna przeciwna

W piątkowym piśmie skierowanym do NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że minister Zbigniew Ziobro kilkukrotnie zwracał się do szefa KPRM Michała Dworczyka o rozszerzenie grupy o "szeroko rozumianych pracowników wymiaru sprawiedliwości". Ziobro chciał, by oprócz pracowników sądów byli szczepieni również m.in. ławnicy, kuratorzy sądowi, komornicy, aplikanci, mediatorzy lub biegli.

Poza tym resort skierował 6 kwietnia  do prezesów wszystkich sądów pismo, w którym podkreślił, że ministerstwo popiera wszelkie działania zmierzające "do wystawienia skierowania na szczepienie ochronne zarówno dla pracowników kierowanych przez nich jednostek, jak i pozostałych osób zaangażowanych w realizację ustawowych zadań sądów".

Szczepionki AstraZeneca są bezpieczne? Prof. Simon: z koronawirusem wiąże się tendencja do zakrzepicySimon: Koronawirus pozostanie z nami chyba na całe nasze życie

Tymczasem 8 kwietnia szef KPRM Michał Dworczyk przekazał związkowcom, że Rada Medyczna przy premierze jest przeciwna uwzględnianiu w I grupie pracowników sądów i prokuratur. Rada, jak przekazał Dworczyk, rekomendowała, by w pierwszej kolejności szczepić "pracowników bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie COVID-19".

"Trudno nam jednak uwierzyć, że Rada wyraziła taki sprzeciw, znając realia funkcjonowania sądów i prokuratury oraz decyzję Rady Ministrów co do wyjątkowego potraktowania nas w kwestii organizacji pracy" - komentował w piątek w mediach społecznościowych NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.

Więcej o: