Kiedy rejestracja dla 30-latków? Rząd "odblokuje" kolejne roczniki po 25 kwietnia

Po 25 kwietnia rząd "uwolni" rejestrację kolejnych roczników i umożliwi zapisy na szczepienia osobom urodzonym po 1973 roku, a w dalszej kolejności - także osobom trzydziestokilkuletnim. - To nie będzie pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze, tak jak w tym przypadku, umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku - przekazał na konferencji prasowej szef KPRM i koordynator narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Na piątkowej konferencji prasowej koordynator rządowego programu szczepień, Michał Dworczyk, przekazał informacje dotyczące harmonogramu szczepień. Podał m.in., że w poniedziałek 12 kwietnia ruszy rejestracja na szczepienia dla osób, które urodziły się w 1962 roku. Potem, zgodnie z harmonogramem, "odblokowane" zostaną kolejne roczniki. 

Zobacz wideo Kiedy odmrażanie biznesu? Paweł Borys podaje możliwą datę

Kiedy rejestracja dla 30-latków? "Priorytetowo dla osób, które zgłosiły się za pośrednictwem formularzu"

Zgodnie z planem na każdy dzień ma przypadać uruchomienie rejestracji w danym roku. I tak 13 kwietnia rejestracja zostanie umożliwiona osobom z rocznika 1963, 14 kwietnia - z rocznika 1964, 15 kwietnia - z rocznika 1965 itd. (szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ). 24 kwietnia przypada rejestracja dla osób urodzonych w 1973 roku. 25 lub 26 kwietnia, jak przekazał Michał Dworczyk, przyjdzie czas na roczniki młodsze - dodał jednak, że ostateczne decyzje będą podejmowane na bieżąco, w zależności od liczby chętnych. 

Podkreślamy za każdym razem, że musimy być elastyczni: jeżeli mamy na dzisiaj zaplanowany start rejestracji na 12 kwietnia w poniedziałek, to na 100 procent ta rejestracja wystartuje. Ale jeżeli np. po pięciu dniach i uruchomieniu rejestracji dla kolejnych roczników okaże się, że jest tak duże zainteresowanie, że zaczyna brakować terminów, albo zaczyna to być zbyt dużym obciążeniem dla systemu, wtedy możemy na jeden lub dwa dni wstrzymać ten proces i kontynuować go po krótkiej przerwie

- powiedział. - Jeżeli po kilku dniach okaże się, że jest mniejsze zainteresowanie, niż się spodziewaliśmy, możemy przyspieszać te rejestracje i zaraz po dwudziestym czwartym uruchamiać kolejne roczniki - dodał.

Przekazał jednocześnie:

Kolejne roczniki ewentualnie 25 bądź 26 kwietnia rozpoczęłyby rejestrację. To nie będzie potem już pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze, tak jak w tym przypadku, umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku, bądź w konkretnych latach.

Michał Dworczyk dodał także, że pierwszeństwo będą miały osoby, które już w styczniu, lutym czy marcu zgłosiły gotowość do szczepienia, a jeszcze nie otrzymały takiej możliwości. - Jak będziemy kończyli normalną rejestrację 40-latków, to wtedy uruchomimy priorytetową rejestrację 30 i 30-kilkuletnich osób, które się zgłosiły za pośrednictwem formularza, jako osoby gotowe do szczepienia - podkreślił. 

Jeśli rejestracja będzie odbywać się dalej w podobnym trybie - jeden rocznik dziennie - 6 maja (z wyłączeniem 3 maja, który jest świętem) na szczepienie będą rejestrować się chętni urodzeni w 1981 roku. Po 6 maja powinna więc zacząć się rejestracja pierwszych roczników osób w wieku 30-39. 

Chodzi o tzw. deklarację chęci zaszczepienia się, którą można było wypełniać na stronie gov.pl od stycznia do końca marca (można to było zrobić niezależnie od wieku, po wypełnieniu formularza i podaniu swoich danych otrzymywało się maila z informacją, że system wyśle kolejną wiadomość, gdy do rejestracji zostanie włączony rocznik osoby zapisującej się). Teraz formularz już nie działa - możliwa jest tylko rejestracja na konkretne terminy po "uwolnieniu" danego rocznika.

Jak się zarejestrować? Do wyboru będzie kilka ścieżek

W ramach rejestracji, która rusza od 12 kwietnia, chętni będą mieli do wyboru zapis przez infolinię 989, wiadomość SMS, IKP oraz przez stronę internetową. - Cały proces dla każdego rocznika rozpoczynamy w takim samym cyklu - o północy przez e-rejestrację i IKP, system SMS i infolinia od północy do szóstej rano będzie rejestrowała w trybie automatycznym a od szóstej rano będą dostępni konsultanci - informował minister i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski.

Chcę zaapelować, żeby zwracać uwagę na to, że zapisy dla kolejnych roczników zaczynają się w konkretnych dniach i nie ma możliwości zapisywania się wcześniej. Ale każdy rocznik może zapisywać się również później, nie tylko w dniu rozpoczęcia zapisów

- dodał Zagórski.

Więcej o: