Epidemia koronawirusa. Co z komuniami i weselami? Niedzielski: Maj daje lepszą perspektywę

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w Porannej Rozmowie RMF FM, że priorytetem dla rządu będzie przywracanie nauki stacjonarnej. To ma nastąpić jeszcze w kwietniu. Jeśli chodzi o wesela i komunie - maj daje lepszą perspektywę - powiedział szef resortu zdrowia.

Minister Adam Niedzielski podkreślił, że najważniejsze, aby utrzymał się trend spadku liczby zakażeń koronawirusem. Jeśli tak będzie, na organizację wesel i uroczystości komunijnych można liczyć pod koniec maja.

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Znoszenie restrykcji po 18 kwietnia. Regionalizacja obostrzeń

Z danych GUS wynika, że w 2020 roku zawarto ponad 145 tysięcy związków małżeńskich. To prawie 40 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Prognozy dotyczące wesel na rok 2021 zależą od sytuacji epidemiologicznej, jednak zdaniem ministra jest szansa, aby takie przyjęcia odbywały się pod koniec maja. Powinno to przełożyć się również na ilość zawieranych związków małżeńskich - wiele par czeka na moment, kiedy będą mogli swobodnie zorganizować wesele.

Niedzielski mówił też, że priorytetem dla rządu w sprawie znoszenia obostrzeń jest przywracanie stacjonarnej nauki w szkołach. Szef resortu zdrowia ma nadzieję, że dojdzie do tego jeszcze w kwietniu.

Wyjawił też w rozmowie z RMF FM, że rząd ma w planie wprowadzić regionalizację obostrzeń zaraz po tym, jak skończy się obecny lockdown, który ma trwać do 18 kwietnia. Wtedy rozpocznie się powolne luzowanie obowiązujących restrykcji. Pomóc mają szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Koronawirus w Polsce. Dane z 9 kwietnia

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 28 487 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 212 osób, a kolejnych 556 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. 

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie śląskim (4686), mazowieckim (3676) i wielkopolskim (3285). 

Od marca ubiegłego roku testy laboratoryjne wykazały 2 528 006 zakażeń. Zmarło 57 427 osób.

Więcej o: