Portugalia. 47 ognisk koronawirusa w dwa tygodnie od otwarcia żłobków i podstawówek

W połowie marca Portugalia ponownie otworzyła żłobki i szkoły podstawowe. Niespełna dwa tygodnie później odnotowano tam 47 ognisk koronawirusa. Premier Antonio Costa zapowiedział, że tak duża liczba zachorowań na COVID-19 może spowodować zmiany w planowanym luzowaniu restrykcji.

Według wiadomości portugalskiej stacji Sociedade Independente de Comunicação nowe ogniska zakażeń dotyczą również nauczycieli i rodziców. Kraj planował, aby 19 kwietnia otworzyć między innymi kolejne szkoły i uniwersytety.

Zobacz wideo Powrót do szkół, a bezpieczeństwo osób starszych i chorych. "Kontakt między dziećmi i seniorami powinien być jak najbardziej ograniczony"

Zakażenie koronawirusem w szkołach? Nic się nie da zrobić. Już 6-latki noszą maseczki

Filinto Lima z krajowego stowarzyszenia rodziców zauważył, że niewiele więcej można zrobić, aby ograniczyć możliwość zakażenia koronawirusem w szkołach. Przypomniał, że już dzieci od 6 roku życia mają obowiązek noszenia maseczek - pisze "Portugal Resident".

Jego zdaniem liczby zakażonych są szczątkowe, nawet jeśli wziąć pod uwagę blisko 50 ognisk koronawirusa. Pojawiają się nowe przypadki, ale należy wziąć pod uwagę, że Portugalia przeprowadza testy na masową skalę, a te pokazują również bezobjawowych nosicieli wirusa. Dzięki temu kraj ma szansę na to, aby również takie osoby skierować na izolację i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19.

Przeciwwskazania do szczepienia na COVID-19. W jakich sytuacjach trzeba z niego zrezygnować? (zdjęcie ilustracyjne)Portugalia. Chorzy na COVID-19 na Maderze. "Całkowita solidarność"

Portugalia zaczęła luzować obostrzenia. Dzieci wróciły do szkół

Portugalia zaczęła wprowadzać w życie plan stopniowego wycofywania obostrzeń i powrotu do normalności. Już 15 marca, pierwszy raz od styczniowego lockdownu, żłobki i szkoły podstawowe zostały otwarte, a dzieci ponownie usiadły w szkolnych ławkach. Działalność mogły wznowić księgarnie, biblioteki, a także fryzjerzy. Na początku kwietnia, w kolejnym etapie luzowania obostrzeń, prawie 500 000 uczniów do 15 roku życia wróciło do nauki stacjonarnej.

Portugalia. Politycy zaszczepieni poza kolejnością. Nie chcieli, aby szczepionki się zmarnowałyPortugalia. Politycy zaszczepieni poza kolejnością. Blisko 40 śledztw

Otworzono również tarasy kawiarni i restauracji z zastrzeżeniem, że razem mogą usiąść maksymalnie cztery osoby. Działanie wznowiły między innymi siłownie i muzea, choć te ostatnie zapowiedziały, że nie spodziewają się wielu gości - część zagranicznych turystów wciąż nie może swobodnie wjechać do Portugalii - pisze euronews.com.

19 kwietnia planowano otworzyć szkoły średnie, uniwersytety, kina i teatry. Miały działać od tego dnia galerie handlowe, a restauracje i kawiarnie zacząć przyjmować gości również wewnątrz, z zachowaniem reżimu sanitarnego - wynika z informacji theportugalnews.com. Taki plan miał wejść w życie, jeśli tylko pozwoli na to sytuacja. Nie wiadomo jeszcze, jak rząd odniesie się do tej strategii po odnotowaniu blisko 50 ognisk koronawirusa w szkołach.

Koronawirus w Portugalii

W Portugalii liczącej 10,8 mln mieszkańców zdiagnozowano od początku pandemii 825 633 przypadków zakażenia nowym koronawirusem, a 16 899 osób zmarło z powodu COVID-19. Większość śmiertelnych przypadków dotyczyła grupy wiekowej powyżej 80 lat - pisze theportugalnews.com.

Podano już 1 969 036 dawek szczepionki - 1 397 726 pierwszych dawek i 571310 drugich dawek.

Więcej o: