Szczepionki J&J już w Rzeszowie? Niedzielski: NFZ to zweryfikuje. Takie szczepienie byłoby nielegalne

Narodowy Fundusz Zdrowia ma sprawdzić doniesienia o tym, że Centrum Medyczne MEDYK w Rzeszowie sprowadziło bez wiedzy rządu 10 tys. dawek szczepionki Johnson&Johnson. - To by oznaczało, że szczepienie odbywa się zupełnie poza procedurą i dopuszczeniem, co byłoby działalnością nielegalną - skomentował w piątek w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Stanisław Mazur, prezes rzeszowskiego Centrum Medycznego MEDYK stwierdził w rozmowie z tvn24.pl, że jego centrum jest w posiadaniu szczepionek, które nie pochodzą z Narodowego Programu Szczepień.

- Szczepionka Johnson&Johnson w Rzeszowie jest wcześniej niż gdzie indziej, ale nie pochodzi z Narodowego Programu Szczepień, rząd o tym nie wie. To kompletnie nie ma wpływu na cokolwiek - mówił Stanisław Mazur, przyznając się do sprowadzenia bez wiedzy rządu 10 tysięcy dawek preparatu. 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o systemie opieki zdrowotnej i epidemii koronawirusaRafał Trzaskowski o systemie opieki zdrowotnej. "Na krawędzi załamania"

Do sprawy odniósł się w piątek w porannej rozmowie w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Według wiedzy, którą mam z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który zatwierdza protokoły badań i wiedzy od Johnson&Johnson, nie ma żadnego otwartego badania klinicznego w tej chwili, w tej chwili jest złożony wniosek. To by oznaczało, że szczepienie odbywa się zupełnie poza procedurą i dopuszczeniem, co byłoby działalnością nielegalną - stwierdził szef resortu.

Jak zapowiedział Niedzielski, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie te informacje weryfikował. - Takie działanie byłoby sprowadzeniem zagrożenia dla pacjentów, to jest działalność, która podlega również zawiadomieniu prokuratury - zaznaczył.

Zobacz wideo Hołownia zaszczepiony. Mucha: Spowodował to bałagan rządu

Adam Niedzielski o szczepionce AstraZeneca

Minister zdrowia przyznał także, że 24 kwietnia na pewno skorzysta z okazji, by zapisać się na szczepienie (Adam Niedzielski urodził się w 1973 r.). Zaznaczył, że "jeżeli to będzie AstraZenca, to absolutnie nie mam z tym żadnego problemu".

- Profil bezpieczeństwa szczepionki jest pozytywny - podkreślił.

- EMA  [Europejska Agencja Leków - red.] w ostatnim komunikacie potwierdziła, że bilans korzyści nad ryzykiem jest zdecydowanie dodatni - zaznaczył.

Zapytany o organizację wesel i komunii w maju i późniejszych miesiącach, Niedzielski stwierdził, że "priorytetem będzie przywracanie edukacji". - Jeżeli myślimy o perspektywie majowej, to jeżeli utrzymałyby się te trendy, które obserwujemy, czyli spadek liczby zachorowań i poprawienie sytuacji w szpitalach, to myślę, że maj daje lepszą perspektywę. Równolegle prowadzimy szczepienia, to wszystko są elementy, które będą działały na korzyść odmrażania - skomentował.

Zdjęcie ilustracyjneEkspertka o powrocie do normalności sprzed pandemii: Nie będzie tak łatwo

Więcej o: