Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową. Początek posiedzenia o godzinie 11

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Gabinetową. Piątkowe obrady rozpoczną się o godzinie 11. Posiedzenie będzie poświęcone strategii walki z koronawirusem.

Z uwagi na sytuację epidemiczną obrady odbędą się w formie zdalnej. O zwołaniu Rady Gabinetowej poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w mediach społecznościowych. Napisał, że posiedzenie będzie poświęcone strategii walki z COVID-19 oraz dalszej strategii działań państwa w walce z koronawirusem. Początkowo zapowiadano, że Rada Gabinetowa zacznie obrady o godzinie 9.30, jednak spotkanie przesunięto na 11.

Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Koronawirus w Polsce. 9 kwietnia zaraportowano 954 zgony związane z COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że według planów, w kwietniu dotrze do nas 7 milionów szczepionek, z czego potwierdzonych jest 5 i pół miliona dawek. W maju będzie jeszcze więcej, bo 9 milionów szczepionek. Liczba wykonanych szczepień w Polsce przekroczyła 7 milionów. Jedną dawką zaszczepiono prawie 5 milionów osób, a drugą dawką - ponad 2 miliony Polaków. 

W czwartek 9 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zaraportowano także 954 zgony związane z COVID-19 - najwięcej od początku epidemii. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz tłumaczył, że "to nie jest efekt minionej doby czy też ostatnich dwóch dni". Tak wysoka liczba śmierci wpisana do jednego raportu Ministerstwa Zdrowia ma mieć związek m.in. z "opóźnieniami w raportowaniu placówek medycznych spowodowanych okresem świątecznym", o czym pisał resort w mediach społecznościowych. 

Więcej o: