Rzeszów. Wielokrotne używanie strzykawek jednorazowych do szczepień? "Zarządzenie nie weszło w życie"

Prezes Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie miał zarządzić, by w jednej z placówek do szczepień przeciwko koronawirusowi wielokrotnie używać jednorazowych strzykawek - wynika z korespondencji między dr. Stanisławem Mazurem a jego pracownikami, do której dotarła Wirtualna Polska. Szef placówki zapewnia, że polecenie zostało szybko odwołane.

Strzykawek miało zabraknąć w jednej z placówek Centrum Medycznego Medyk w niedzielę 28 marca. Informatorzy Wirtualnej Polski twierdzą, że chodzi tu o najbardziej obleganą przychodnię, która prowadziła szczepienia przeciwko koronawirusowi w pomieszczeniach Centrum Handlowego Full Market, mieszczącego się przy al. Rejtana.

WP: Szef CM Medyk w Rzeszowie zarządził, by szczepić wielokrotnie jednorazowymi strzykawkami

Z korespondencji między prezesem spółki a jej pracownikami wynika, że dr Stanisław Mazur zarządził wielokrotne używanie małych strzykawek do tego samego rodzaju szczepionki. Zastrzegł jednak, by po każdym szczepieniu wymieniać igły, bo tych nie brakowało. 

Zobacz wideo Szczepienia poza kolejnością w Rzeszowie? NFZ wszczyna postępowanie wyjaśniające

Mazur zapewnił w rozmowie z WP, że jego polecenie zostało szybko odwołane. - Strzykawki szybko dostaliśmy i zarządzenie nie weszło w życie, po prostu pożyczyliśmy te strzykawki. To był taki stan nadzwyczajny. Nie jestem w stanie przewidzieć, ilu będzie pacjentów - stwierdził.

Źródła portalu twierdzą, że w jednej z placówek CM Medyk mogło jednak dojść do wielokrotnego wykorzystania strzykawek jednorazowego użytku. Spółka nie udzieliła dotąd odpowiedzi, czy taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce. 

- To naruszenie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Sytuacja do wytłumaczenia jedynie w momencie bezpośredniego ratowania życia. Dwukrotne wykorzystanie strzykawki to wejście w konflikt z prawem, naruszenie instrukcji producenta. Samo namawianie do tego też jest niedopuszczalne, bo jest namawianiem do działania wbrew przepisom - ocenił w rozmowie z WP dr Paweł Grzesiowski, immunolog i eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

W ogólnych wytycznych Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny możemy przeczytać, że "do szczepienia powinno się używać wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, a każde wstrzyknięcie wykonywać nową igłą i strzykawką lub ampułkostrzykawką dołączoną do opakowania". 

NFZ chce wyjaśnień ws. szczepień wykonywanych w CM Medyk w Rzeszowie

O rzeszowskim Centrum Medycznym Medyk, które posiada kilkanaście placówek na terenie Podkarpacia, zrobiło się głośno w trakcie świąt wielkanocnych. Media społecznościowe obiegły zdjęcia kolejki do szczepienia, która ustawiła się przed jedną z rzeszowskich przychodni należących do spółki. W mediach można było przeczytać relacje mówiące o tym, że w Rzeszowie bez rejestracji mogli zaszczepić się 20- i 30-latkowie.

Podobnymi informacjami dzielił się poseł KO Dariusz Joński. Na stronie CM Medyk można było natomiast przeczytać, że w świąteczny weekend w przychodni przy al. Rejtana będą mogły się zaszczepić osoby powyżej 55 r.ż.

- Poprosimy o wyjaśnienia podmiot z Rzeszowa prowadzący szczepienia, jak również wszystkie inne podmioty, w których działaniu dostrzegamy jakieś uchybienia - zapowiedział we wtorek p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Kolejka do szczepienia w RzeszowieNFZ chce wyjaśnień ws. szczepień w Rzeszowie. "Szereg nieprawidłowości"

Prezes CM Medyk stwierdził później w rozmowie z TVN24, że ma żal do mediów o to, jak przedstawiono sytuację. Wskazywał na efektywne szczepienie czy lepsze wykorzystywanie samych ampułek z preparatami. - Zaoszczędziliśmy 10 tys. szczepionek. Czyli wyszczepialność mamy 111,3 proc. Robimy coś, czego nikt nie chciał robić, czyli szczepić na rubieżach Podkarpacia, we wszystkich gminach. Czy ja kiedyś usłyszę od mediów pochwały? - powiedział Stanisław Mazur. 

Więcej o: