Ciechocinek. Groźna bakteria New Delhi wykryta u kolejnych pacjentów z COVID-19. Jedna osoba zmarła

U trzech zakażonych koronawirusem i hospitalizowanych w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku, wykryto zakażenie groźną bakterią New Delhi. Niestety jedna z pacjentek zmarła. Przyjęcia do placówki zostały już wcześniej tymczasowo wstrzymane.

Informacja o tym, że u jednego z pacjentów 22. Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Ciechocinku wykryto zakażenie bakterią New Delhi, pojawiła się w mediach dwa dni temu. Dotyczyło to pacjenta, który był również zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 i przebywał w placówce funkcjonującej  jako tymczasowy szpital covidowy. W związku z tym natychmiast zdecydowano o wstrzymaniu przyjęć kolejnych chorych.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Trzy zakażenia bakterią New Delhi w szpitalu covidowym w Ciechocinku

Rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że kolejne badania potwierdziły dwa następne przypadki zakażenia bakterią New Delhi. Według placówki, chorzy mieli się nią zakazić jeszcze przed przyjęciem do szpitala - takie wnioski wyciągnięto z dochodzenia epidemiologicznego. Sprawą zajmuje się także Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

Jak informuje PAP, niestety zmarła starsza kobieta, u której jako pierwszej stwierdzono zakażenie bakterią. Przyczyną jej śmierci miał być jednak ciężki przebieg COVID-19. Pozostali zainfekowani pacjenci nie mają objawów zakażenia - są jednak nosicielami superbakterii New Delhi. Przebadani zostali wszyscy pacjenci szpitala, jednak dotychczasowe dane są niejednoznaczne. Szczegółowe wyniki próbek będą znane dopiero w sobotę.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku Ciechocinek. Groźna bakteria wykryta w szpitalu tymczasowym

Bakteria New Delhi to potocznie wykorzystywana nazwa bakterii Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do bakterii jelitowych. Bakteria wywołuje groźne dla życia zapalenie płuc, układu moczowego i pokarmowego, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Do Polski dotarła w 2011 roku - po raz pierwszy została zdiagnozowana w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Z danych krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów wynika, że w kwietniu 2016 roku liczba zakażonych wyniosła 1100 - jednak dane te mogą być niedoszacowane.

Bakteria New Delhi posiada "gen superoporności" (gen NDM-1 - New Delhi-Metallo-beta-laktam-1). Z tego powodu jest odporna na niemal wszystkie antybiotyki, nawet te zaliczane do grupy "ostatniej szansy", które podawane są w leczeniu ciężkich zakażeń. Gen ten wykryto po raz pierwszy w 2009 roku przez brytyjskich naukowców u Szweda, który leczył się w Indiach (stąd nazwa New Delhi).

Trzykrotny wzrost zarażonych lekooporną superbakterią w Polsce. Winne brudne ręce lekarzy i brak pieniędzy

Więcej o: