3,5 miliona Polaków wyjechało na Wielkanoc. Zaledwie jedna czwarta została w domu

Ponad 3,5 mln Polaków wyjechało w czasie świąt wielkanocnych - ustalił "Wprost". Tylko jedna czwarta mieszkańców kraju zastosowała się do zaleceń, aby zostać w domu.
Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Do pozostania w domu w czasie Wielkanocy zachęcali minister zdrowia, premier i epidemiolodzy. - Okolice świąt to powinien być szczyt. Mówię tu o liczbie zakażeń, potem za 7-10 dni nadejdzie szczyt hospitalizacyjny. Następnie niestety będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zgonów, które będą tego konsekwencją - mówił Adam Niedzielski w rozmowie z TVN24.

W środę minister zdrowia poinformował, że obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone o ponad tydzień, do 18 kwietnia. Jak dodał, obecny spadek zakażeń nie oddaje realnego trendu, a sytuacja w szpitalach i niektórych regionach jest bardzo trudna. - Cały czas mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach. Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, ze dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dotyczące wykorzystania infrastruktury są bardzo duże - mówił polityk.

Adam NiedzielskiNiedzielski: Obostrzenia przedłużone o ponad tydzień

3,5 miliona Polaków wyjechało na Wielkanoc

"Wprost" zwrócił się do firmy Selectivv, która zajmuje się śledzeniem trendów i zachowań użytkowników smartfonów, o dane dotyczące przemieszczania się Polaków. Firma posiada informacje na temat 14 milionów osób. "Do raportu na temat podróży w okresie świąt wielkanocnych wytypowano 786 530 unikalnych użytkowników urządzeń mobilnych, którzy w latach 2019-2021 wyjeżdżali z miejsca zamieszkania" - pisze "Wprost".

Jak wynika z danych, w 2019 roku 100 proc. badanej grupy wyjechało na święta do innego województwa. Rok później, już po wybuchu pandemii koronawirusa, miejsce zamieszkania opuściło 93 proc. badanej grupy. W 2021 roku na święta wyjechało 74 proc. badanych Polaków. Oznacza to, że tylko jedna czwarta została w domu.

Firma Selectivv przeszacowała dane procentowe na liczby. Zgodnie z tymi informacjami w 2019 roku na święta wyjechało 4 947 290 Polaków, w 2020 - 4 595 085, a w 2021 - 3 669 206.

Mateusz MorawieckiSzczepienia w zakładach pracy na przełomie maja i czerwca

Więcej o: