Pomorskie. Konkurs w trybie stacjonarnym dla 175 uczniów. "Szanse zakażenia prawie równe zeru"

Pomimo epidemii koronawirusa i twardego lockdownu skutkującego zamknięciem szkół, 175 uczniów z województwa pomorskiego bierze udział w konkursie polonistycznym w trybie stacjonarnym. Zdaniem wójta gminy organizującej konkurs, uczestnicy są "bezpieczniejsi niż w sklepie". - W mojej ocenie szanse zakażenia są minimalne albo prawie równe zeru - stwierdził Błażej Konkol, wójt Trąbek Wielkich.

Informacje dotyczące organizacji konkursu znalazły się między innymi na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich, w której odbywa się wspomniane wydarzenie. 8 kwietnia o godzinie 12.00 rozpoczęły się eliminacje trzeciego stopnia Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego Dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Pomorskiego. Na stronie przekazano szereg instrukcji oraz zasad bezpieczeństwa dla uczestników. 

Województwo pomorskie. Konkurs dla 175 uczestników w trybie stacjonarnym

Jak dowiadujemy się ze strony szkoły, uczniowie byli zobligowani do zachowania odpowiednich odstępów. Do budynku mogli wejść wyłącznie uczestnicy konkursu, dla których przygotowano cztery oddzielne wejścia, dzieląc nazwiska alfabetycznie. Zrezygnowano z poczęstunku, wszyscy musieli też nosić maseczki. Przestrzegania zasad mieli pilnować nauczyciele dyżurujący.

Jak to się stało, że w czasie trzeciej fali epidemii koronawirusa udało się zorganizować konkurs stacjonarny z udziałem 175 uczniów, kiedy w całym kraju obowiązuje lockdown i rygorystyczne obostrzenia? 

Rząd nie chce zamykać szkół. Myśli o innych obostrzeniach (zdjęcie ilustracyjne)Powrót dzieci do szkół. Piontkowski: Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu

- Jest to możliwe, ponieważ rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca tego roku zakłada określone obostrzenia, ale są też wyłączenia z tego rygoru, między innymi olimpiady szkolne - tłumaczył w rozmowie z TVN24 Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie, w której organizowany jest konkurs. 

Jak zapewniał wójt, dostosowano się do wszelkich obostrzeń epidemicznych. Twierdził, że placówka byłaby w stanie zorganizować to wydarzenie nawet dla 250 osób. 

- Konkurs odbywa się w kilku miejscach w szkole. W sali gimnastycznej, w dużej auli szkolnej, a także na holach bocznych. Odległości między stolikami są nie mniejsze niż dwa metry. W mojej ocenie szanse zakażenia są minimalne albo prawie równe zeru - twierdził Konkol, argumentując, że w salach, w których odbywa się konkurs, jest bezpieczniej niż w sklepie. 

Wójt przekonywał, że eliminacje online "to nie to samo", co w trybie stacjonarnym. Dodał, że skoro rządowe rozporządzenie dopuszcza możliwość organizacji wydarzenia na miejscu, to warto z niej skorzystać. 

Dariusz PiontkowskiPiontkowski o "lewicowej indoktrynacji": Część środowisk chce wpływać na dzieci

Rodzice, którzy przywieźli swoje dzieci na miejsce, mieli zróżnicowane opinie na temat przebiegu eliminacji do konkursu w trybie stacjonarnym. Jedni z nich twierdzili, że dostosowanie innej formy byłoby lepszym rozwiązaniem, pozostali podzielali natomiast zdanie wójta gminy Trąbki Wielkie, mówiąc, że wszystko przebiega w bezpiecznych warunkach. 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym 1484 osób z województwa pomorskiego. W całej Polsce zmarło 954 chorych, 713 z nich cierpiało na choroby współistniejące. W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował natomiast o przedłużeniu trwających obostrzeń do 18 kwietnia. 

Zobacz wideo Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia
Więcej o: