Piotr Müller: Mam nadzieję, że nie będzie konieczności przedłużania obostrzeń

- Mam nadzieję, że nie będzie konieczności, by do końca kwietnia przedłużać w całości obowiązujące obecnie obostrzenia oraz że po 18 kwietnia będzie można przywrócić funkcjonowanie chociaż niektórych usług - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z PAP.
Zobacz wideo Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że do 18 kwietnia zostają przedłużone obowiązujące obostrzenia. Zamknięte pozostają m.in. sklepy w galeriach handlowych, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, a także żłobki i przedszkola, a uczniowie uczą się zdalnie.

Rzecznik rządu Piotr Müller o przedłużeniu obostrzeń

Rzecznik rządu był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie został zapytany o prawdopodobieństwo przedłużenia obowiązujących obecnie obostrzeń do końca kwietnia. 

- Jeżeli chodzi o ich przedłużenie w całości w tym zakresie, w jakim teraz obowiązują, to mam nadzieję, że to nie będzie konieczne i że po 18 kwietnia chociaż niektóre usługi, publiczne również, będzie można przywrócić do funkcjonowania - powiedział Piotr Müller. 

Adam Niedzielski o wakacjach: spadek zakażeń nie oznacza, że nastąpi jakieś znaczące poluzowanie obostrzeńNiedzielski o wakacjach: spadek zakażeń nie oznacza poluzowania obostrzeń

Jednocześnie rzecznik zastrzegł, że to, jakie decyzje zapadną, będzie uzależnione od dynamiki sytuacji epidemicznej. Mówił, że wyniki z wtorku oraz środy nie są reprezentatywne, ponieważ dotyczą okresu świąt. Stwierdził, że dane dotyczące zakażeń w czasie świąt będą widoczne dopiero w przyszłym tygodniu.

Jakie obostrzenia na czas weekendu majowego?

Pytany, czy jest szansa na otwarcie na majówkę ogródków przy restauracjach oraz, czy branża sportowa mogłaby również zostać "odmrożona" odparł, że to za wcześnie, by potwierdzać tego typu informacje. - Chciałbym, by to było możliwe, ale - jak mówię - do 18 kwietnia mamy aktualne obostrzenia - zaznaczył.

- Oczywiście jednym z wariantów, który jest brany pod uwagę w zakresie odmrażania, to właśnie odmrażanie tych usług na świeżym powietrzu - podkreślił. Jak dodał, doświadczenia zeszłego roku pokazują, że - mimo jasnych instrukcji m.in. odnośnie dystansu między stolikami - wiele firm tego nie przestrzegało.

- Musimy się zastanowić, w jaki sposób zrobić to w sposób bezpieczny, byśmy nie otworzyli kolejnej fali epidemii - powiedział rzecznik rządu.

Prof. Włodzimierz Gut o obecnej sytuacji epidemicznej w krajuProf. Gut: Każde poluzowanie obostrzeń to wzrosty zakażeń

Wszscy chętni Polacy zaszczepieni do końca sierpia? Müller: Tak, to realne 

Müller pytany był również o strategię szczepień oraz o to, czy jest realne, by do końca sierpnia zostali w Polsce zaszczepieni wszyscy chętni. - Tak, to oczywiście jest realne - ocenił.

Podkreślił, że strategia rządu najpierw oparta była na nieco ponad 6 tys. mniejszych punktów szczepień, by w pierwszej fazie "były one dostępne blisko obywateli". - W tej chwili w całym kraju powiększamy tę bazę szczepień [...] i tworzymy nowe punkty, wspólnie zresztą z samorządami, by przeprowadzać masowe szczepienia - tłumaczył.

Rzecznik rządu zauważył, że na przykład w Warszawie wykonano nieco ponad pół miliona szczepień, z czego na Stadionie Narodowym ponad 80 tys. To - zdaniem Müllera - pokazuje, że duże punkty szczepień, które będą uruchamiane, dają bardzo dużą możliwość przyspieszenia programu szczepień. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: