Mąż zakażonej trafił na kwarantannę, choć był już zaszczepiony. RPO interweniuje

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do jednego z sanepidów z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy mężczyzny, który trafił na kwarantannę w związku z wykryciem koronawirusa u jego żony. Mężczyzna był już zaszczepiony, a zatem kwarantanna nie powinna już go obowiązywać.

"Obywatel skarży się Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że niezgodnie z prawem został objęty obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej w związku z wykryciem wirusa u swej żony" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej RPO.

Jak wyjaśnia biuro RPO, zgodnie z marcowym rozporządzeniem Rady Ministrów kwarantanny nie stosuje się u osób, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19.

Prof. Włodzimierz Gut o obecnej sytuacji epidemicznej w krajuProf. Gut: Każde poluzowanie obostrzeń to wzrosty zakażeń

"Mąż zaś w styczniu otrzymał dwie dawki szczepionki ochronnej. Mimo przesłania drogą elektroniczną do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w M. [biuro RPO nie podaje pełnej nazwy miejscowości - red.] odpowiedniego poświadczenia inspekcja sanitarna nie zwolniła go z obowiązku kwarantanny" - informuje biuro Adama Bodnara.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do sanepidu z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy.

Zobacz wideo Hołownia zaszczepiony. Mucha: Spowodował to bałagan rządu

Koronawirus. Sytuacja w Polsce

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 27 887 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Poinformowano również o śmierci 954 zakażonych osób (resort wyjaśnia, że uwzględniono także zgony odnotowane w trakcie okresu świątecznego).

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono prawie 2,5 mln zakażeń koronawirusem. Łącznie zmarło 56 659 zakażonych osób.

8 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane nt. nowych przypadków koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)MZ: 27 887 nowych przypadków koronawirusa i 954 ofiary śmiertelne

Więcej o: