Szczepionka AstraZeneca. W Belgii zakaz dla niektórych grup wiekowych, w Hiszpanii kolejki po preparat

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła w środę, że znaleziono możliwy związek między szczepionką koncernu AstraZeneca, a bardzo rzadkimi przypadkami krzepnięcia krwi. Niemniej EMA nadal rekomenduje ten preparat. Reakcja państw UE jest skrajnie różna. Belgia nie będzie podawać tej szczepionki osobom poniżej 56. roku życia, ale w Hiszpanii jeszcze w środę ustawiały się po nią kolejki.

Europejska Agencja Leków poinformowała również, że korzyści płynące ze stosowania preparatu wciąż są zdecydowanie wyższe niż ryzyko jego przyjęcia. Mimo to, coraz więcej krajów ogranicza lub wstrzymuje podawanie astrazeneki.

Zobacz wideo Koronawirus. Czekają nas szczepienia uzupełniające? „Pewnie do tego dojdzie”

Belgia. Zakaz podawania szczepionki AstraZeneca osobom poniżej 56. roku życia

Belgia ogłosiła w środę, że przez cztery tygodnie nie będzie można podawać szczepionki na koronawirusa firmy AstraZeneca osobom poniżej 56. roku życia.

Będziemy się tego trzymać przez następne cztery tygodnie. Wtedy zobaczymy, co możemy dalej zrobić 

- powiedział belgijski minister zdrowia Frank Vandenbroucke i wyraził nadzieję, że do tego czasu uda się uzyskać lepszą analizę z Unii Europejskiej dotyczącą działania preparatu AstraZeneca na różne grupy wiekowe - pisze "The Brussels Times".

Szczepionka AstraZeneca. Zdjęcie ilustracyjneWielka Brytania: AstraZeneca nie dla osób poniżej 30. roku życia

Minister podkreślił, że ta decyzja nie zmieni wiele w trwającej kampanii szczepień, która obecnie skupia się na osobach powyżej 65. roku życia i osobach przewlekle chorych, z których duża część to ludzie starsi.

Hiszpania. Kolejki chętnych do przyjęcia preparatu AstraZeneca

Zareagowała również Hiszpania. Mieszkańcy Madrytu jeszcze w środę ustawiali się w kolejkach, aby przyjąć swoją dawkę tego preparatu - relacjonowała "Rzeczpospolita".

Tego samego dnia hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias ogłosiła po spotkaniu z regionalnymi szefami zdrowia, że władze dopuszczają zastrzyki tym preparatem tylko dla osób powyżej 60 roku życia. Do tej pory Hiszpania korzystała z tego preparatu szczepiąc młodszą część populacji. Astrazeneka była przeznaczona dla osób poniżej 65 roku życia. Teraz władze rozważają podniesienie górnego limitu dla szczepionki, który stanowi filar narodowego programu szczepień.  W Hiszpanii podano do tej pory 9,3 miliona dawek. 2 miliony z nich to astrazeneka - pisze abcnews.go.com.

Nastąpią zmiany w strategii szczepień

- zapowiedziała hiszpańska minister zdrowia. Nie wiadomo jeszcze, co z osobami młodszymi, które dostały już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneca. 

Astrazeneka a skutki uboczne. Europejska Agencja Leków nie wydała restrykcji

Europejska Agencja Leków potwierdziła „możliwy związek” z „bardzo rzadkimi” przypadkami krzepnięcia krwi, ale nadal dopuszcza szczepionkę do użytku podkreślając, że korzyści znacznie przewyższają ryzyko. Nie wprowadzono nowych ograniczeń, ale wiele krajów Unii Europejskiej obniża limity wiekowe osób, które miały być szczepione tym preparatem, lub całkiem zawiesza jego stosowanie.

Kuczmierowski: W niedzielę do Polski dotrze pomniejszona dostawa szczepionki AstraZeneca (zdjęcie ilustracyjne)Kuczmierowski: Niedzielna dostawa szczepionki AstraZeneca pomniejszona

Inne kraje UE, które wprowadziły ograniczenia wiekowe dotyczące szczepionki AstraZeneca to Francja, Niemcy, Holandia, Szwecja, Islandia, Macedonia Północna i Finlandia. Dania i Norwegia całkowicie zawiesiły jego stosowanie - informuje politico.eu.

Więcej o: