Zakrzepy po AstrzeZenece? WHO: To prawdopodobne, ale niepotwierdzone

Według dostępnych danych związek przyczynowo-skutkowy między przyjmowaniem szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca i przypadkami zakrzepów krwi z małą ilością płytek jest prawdopodobny, ale niepotwierdzony - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia.

"To ważne, by pamiętać, że oceniane zdarzenia, choć niepokojące, występują jednak bardzo rzadko, bowiem zgłoszono niewielką liczbę takich przypadków wśród prawie 200 mln osób na całym świecie, które otrzymały preparat AstraZeneki" - podkreśliła WHO.

WHO o doniesieniach ws. szczepionki firmy AstraZeneca

Działający w ramach komitetu doradczego ds. bezpieczeństwa szczepionek zespół ekspertów wydał komunikat po zapoznaniu się z najnowszymi ocenami Europejskiej Agencji Leków, brytyjskiej agencji ds. regulacji leków MHRA i innych agencji medycznych. Zaznaczono, że WHO będzie nadal monitorowała sytuację, a związki między szczepionką i efektami ubocznymi muszą być dalej dokładnie badane.

"Rzadkie zdarzenia niepożądane po szczepieniach powinny być oceniane w kontekście ryzyka śmierci na COVID-19" - pisze dalej WHO przypominając, że pandemia na całym świecie pochłonęła już co najmniej 2,6 mln ofiar.

Szczepionka firmy AstraZeneca "Młode kobiety bardziej narażone na powikłania?" AstraZeneca pod lupą EMA

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

EMA: Korzyści ze stosowania szczepionki przewyższają ryzyko

Wcześniej w środę EMA poinformowała, że zakrzepy krwi połączone z małą ilością płytek krwi są bardzo rzadkimi skutkami ubocznymi preparatu AstraZeneki. Agencja przeanalizowała 86 przypadków zakrzepów po podaniu szczepionki, z których 18 zakończyło się śmiercią. Większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu.

EMA podkreśliła jednak, że korzyści ze stosowania szczepionki, która skutecznie zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu na COVID-19, przewyższają związane z nią ryzyka. Agencja zaapelowała też, by zaszczepione tym preparatem osoby niezwłocznie zgłaszały się po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia silnych i uporczywych bólów głowy, kłopotów ze wzrokiem, obrzęków nóg, duszności czy bólu w klatce piersiowej, uporczywego bólu brzucha czy pojawiania się małych plamek krwi pod skórą.

Szczepionka AstraZeneca. Zdjęcie ilustracyjne EMA o AstraZeneca: Zakrzepy bardzo rzadkim skutkiem ubocznym

Więcej o: