Szczepienia w Polsce. 54 proc. osób chce przyjąć preparat. Tyle samo obawia się zarażenia koronawirusem

53 proc. osób obawia się zarażenia koronawirusem - wynika z najnowszego sondażu agencji badawczej Inquiry. Niemal tyle samo badanych deklaruje, że chciałoby się zaszczepić przeciwko COVID-19.

Jak wynika z najnowszych danych agencji badawczej Inquiry opublikowanych przez medonet.pl, 54 proc. osób deklaruje, że chce zaszczepić się przeciwko COVID-19. Jednocześnie spada odsetek osób, które wcześniej podkreślały, że nie chcą przyjąć preparatu. Aktualnie jest to 24 proc. respondentów - to o 2 pkt proc. mniej niż przed tygodniem oraz o 9 pkt proc. mniej niż przed dwoma tygodniami.

"Z drugiej strony, należy zwrócić uwagę, że niechęć do zaszczepienia się cały czas utrzymuje się na względnie podobnym poziomie od samego początku pomiarów (od grudnia 2020 roku)" - podkreśla medonet.pl.

Szczepionka AstraZeneca. Zdjęcie ilustracyjneEMA o AstraZeneca: Zakrzepy bardzo rzadkim skutkiem ubocznym

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić?

Połowa ankietowanych, którzy nie chcą przyjąć preparatu, jako powód wskazała brak pewności, czy szczepionka jest bezpieczna, a także przekonanie, że powstała zbyt szybko oraz nie została odpowiednio przetestowana. Kolejną przyczynę niechęci do szczepienia wśród badanych stanowił brak wiedzy na temat skutków ubocznych.

53 proc. ankietowanych deklaruje, że obawia się zarażenia koronawirusem. Najbardziej boją się osoby w wieku 45-54 lata - wskazuje to 61 proc. takich respondentów, oraz powyżej 55. roku życia - w tej grupie odsetek ten wynosi 66 proc. Wśród badanych w wieku 18-24 lata obawy deklaruje 24 proc.

Badanie agencji Inquiry realizowane jest od 21 grudnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków metodą CAWI w tygodniowych falach po ok. 700 osób.

Szczepionka firmy AstraZeneca"Młode kobiety bardziej narażone na powikłania?" AstraZeneca pod lupą EMA

Więcej o: