Wielka Brytania. AstraZeneca nie dla osób poniżej 30. roku życia. Brytyjski komitet opublikował zalecenia

Zaleca się, by osobom poniżej 30. roku życia oferowano alternatywną szczepionkę wobec szczepionki AstraZeneca, jeśli takowa jest dostępna - taka instrukcja znalazła się w najnowszym komunikacie brytyjskiego Komitetu ds. Szczepionek i Szczepień. Eksperci zaznaczają, że jest to jedynie środek ostrożności. Podkreślają, że szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna, a jej skutki uboczne są niezwykle rzadkie.

Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki otrzymało w Wielkiej Brytanii ponad 30 mln osób. Jak wynika z szacunków rządowej agencji Public Health England, zapobiegło to co najmniej 6 tys. zgonom w pierwszym kwartale 2021 r. Komitet ds. Szczepionek i Szczepień podkreślił w środowym komunikacie, że "szczepienia są wysoce skuteczne i znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia i ciężkiej choroby COVID-19".

Wielka Brytania. Zalecenia ws. szczepionki AstryZeneki

Komitet odniósł się też do informacji o "niezwykle rzadkich zdarzeniach niepożądanych", takich jak współistniejąca zakrzepica i małopłytkowość występujące po szczepieniu pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca. Z komunikatu wynika, że częstotliwość występowania tych skutków ubocznych może rosnąć wraz z wiekiem, przy czym nieco częściej mogą pojawiać się one w młodszych grupach wiekowych.

W związku z tym zalecono, by zdrowe osoby poniżej 30. roku życia skorzystały, jeśli to możliwe, z innej szczepionki.

"Jak dotąd nie ma doniesień o niezwykle rzadkich przypadkach zakrzepicy / trombocytopenii [małopłytkowości - red.] po podaniu drugiej dawki szczepionki AstraZeneca. Wszystkim, którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca COVID-19, należy nadal podawać drugą dawkę szczepionki AstraZeneca, niezależnie od wieku" - podkreślono.

- Tak naprawdę robimy to dla absolutnej pewności, nie dlatego, że mamy jakieś poważne obawy - podkreślił Wei Shen Lim z komitetu. Zastępca naczelnego lekarza Anglii Jonathan van Tam zapewnił, że podobne "korekty kursu" to w świecie medycyny nic nadzwyczajnego.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

EMA: AstraZeneca jest skuteczną szczepionką

Europejska Agencja Leków potwierdziła w środę, że istnieje związek między podawaniem szczepionki AstraZeneca a zakrzepami krwi u pacjentów. Eksperci uznali jednak, że preparat może nadal być podawany, bo ryzyko powikłań jest minimalne, a tego rodzaju skutki uboczne występują niezwykle rzadko. Europejska Agencja Leków zaleca podawanie szczepionki, bo jak podkreśla, preparat jest wysoce skuteczny, a korzyści z jego stosowania znacznie przewyższają ryzyko powikłań.

Oświadczenie Europejskiej Agencji Leków to efekt kolejnych przypadków zakrzepów krwi, wykrytych u pacjentów, którym podano szczepionkę firmy AstraZeneca. Eksperci regulatora Unii Europejskiej przez ostatnie dwa dni ponownie badali zgłoszone wcześniej przypadki.

Na 43 miliony osób zaszczepionych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, powikłania wystąpiły u około dwustu osób, a 18 osób zmarło.

Więcej o: