Regiony sobie "pomagają". W Częstochowie i okolicach "nadkomplet" pacjentów. Trwa relokacja

W szpitalach w Częstochowie i regionie brakuje wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. - Sąsiadujące regiony pomagają takim regionom jak Śląsk w tym, żeby pacjenci trafiali do innych regionów i tam byli zaopiekowani w lokalnych szpitalach - mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie Zbigniew Bajkowski w rozmowie z lokalną "Gazetą Wyborczą" poinformował, że w placówce przebywa 133 pacjentów z COVID-19, choć miejsc dla nich formalnie jest 123.

Częstochowa. "Nadkomplet" pacjentów z COVID-19

- Chorzy zajmują miejsca izolacyjne na niecovidowych oddziałach jak chirurgia ogólna, ortopedia, neurologia. Oddaliśmy im również część miejsc na naszym szpitalnym oddziale ratunkowym. Zajęte są także wszystkie respiratory, jest ich około 13, w tym 4 na OIOM-ie - podkreślił w rozmowie z "Wyborczą". Dlatego właśnie trwa relokacja pacjentów w stanie lżejszym do Radomska. W środę i czwartek przetransportowanych ma zostać 10 chorych.

"Nadkomplet" pacjentów mają również inne szpitale z regionu. - Zanim łóżko u nas na dobre się zwolni, już jest zarezerwowane - podkreślił w rozmowie z "Wyborczą" Wojciech Picheta, naczelny lekarz szpitala w Myszkowie. 

Zdjęcie ilustracyjne1,1 tysięcy pacjentów z COVID przyjętych do szpitali w ciągu doby

Zobacz wideo Szczyt trzeciej fali już za nami? Prof. Gańczak: Byłabym bardzo ostrożna

Trwa relokacja pacjentów

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o relokacji pacjentów do sąsiednich województw z regionów, które samodzielnie nie mogą poradzić sobie z napływem pacjentów i z obciążeniem szpitali. - Województwa wielkopolskie i dolnośląskie to są województwa, które w ostatnim czasie odczuły bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań. Tam mamy bardzo duże dopływy pacjentów - zaznaczył.

- Sąsiadujące regiony pomagają takim regionom jak Śląsk w tym, żeby pacjenci trafiali do innych regionów i tam byli zaopiekowani w lokalnych szpitalach - powiedział polityk. Jak podkreślił, w przypadku Śląska jest to województwo łódzkie i podał przykład szpitala w Radomsku, gdzie zaopiekowano się ok. 50 pacjentami. - Pacjenci, którzy trafiają do woj. łódzkiego, są wstępnie triażowani w Częstochowie i dalej transportem kołowym wiezieni do szpitala w Radomsku - dodał.

Adam Niedzielski o wakacjach: spadek zakażeń nie oznacza, że nastąpi jakieś znaczące poluzowanie obostrzeńNiedzielski o wakacjach: spadek zakażeń nie oznacza poluzowania obostrzeń

Więcej o: