"Jakie objawy powinny niepokoić?", "Młode kobiety bardziej narażone na powikłania?" AstraZeneca pod lupą EMA

Czy istnieje związek między zakrzepami a przyjęciem szczepionki AstryZeneki? Czy płeć lub wiek zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów? Na m.in. te pytania odpowiedzieli eksperci z Europejskiej Agencji Leków.

W środę Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) zwołała konferencję prasową dotyczącą bezpieczeństwa szczepionki firmy AstraZeneca. Oświadczenie EMA to efekt raportowania przypadków zakrzepów krwi wykrytych u pacjentów, którym podano preparat.

Zobacz wideo Koronawirus. Czekają nas szczepienia uzupełniające? „Pewnie do tego dojdzie”

Czy istnieje związek między zakrzepami a przyjęciem szczepionki AstryZeneki?

Europejska Agencja Leków potwierdziła, że istnieje związek między podawaniem szczepionki AstraZeneca a zakrzepami krwi u pacjentów. Eksperci uznali jednak, że preparat jest bezpieczny i może nadal być podawany, bo ryzyko powikłań jest minimalne. - Nasz komitet po głębokiej analizie uznał, że przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki AstryZeneki powinny być uznane za możliwe skutki uboczne. Jednak korzyści wynikające ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 znacznie przewyższą ryzyko. Szczepienia są niezwykle ważne w walce z COVID-19. To niebezpieczna choroba - mówiła Emer Cooke, szefowa EMA.

Jak często występują zakrzepy?

EMA poinformowała, że przypadki takie są niezwykle rzadkie. Na 43 miliony osób zaszczepionych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii powikłania wystąpiły u około dwustu osób, a 18 osób zmarło.

Czy płeć lub wiek zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów? 

Komitet nie doszedł do wniosku, że wiek lub płeć są czynnikami ryzyka dla tych bardzo rzadkich efektów ubocznych. Europejska Agencja Leków podkreśliła jednocześnie, że dotychczas zakrzepy wystąpiły głównie u młodych kobiet, choć nie znaleziono jednoznacznego wyjaśnienia tej sytuacji. - Jednym z głównych czynników ryzyka jest przyjmowanie doustnej antykoncepcji albo ciąża. Według ekspertów jest to jednak inny obraz kliniczny. Jest to, być może, zakrzepica żył krezkowych, często występuje z małopłytkowością. Jest to zupełnie inny obraz i nie można mówić, że doustne środki antykoncepcyjne czy ciąża są czynnikiem ryzyka dla tych określonych przypadków, które zaobserwowaliśmy - mówili eksperci. Dodali też, że w państwach członkowskich około 60 procent osób zaszczepionych to kobiety.

Dlaczego EMA nie rekomenduje ograniczonego użytku dla niektórych grup wiekowych?

- W odniesieniu do ograniczenia szczepień do jakiejś grupy wiekowej, jest to coś, czym zajmowaliśmy się bardzo dokładnie. Dostępne dane nie pozwalają na wyciągnięcie wniosku o związku przyczynowo-skutkowego z jakąkolwiek grupą wiekową czy płcią - mówili eksperci EMA podczas konferencji prasowej.

Jakie objawy powinny zaniepokoić zaszczepionych?

- Ważne, żeby osoby zaszczepione doszukiwały się możliwych symptomów, które pojawiają się do dwóch tygodni po szczepieniu. To: krótkość oddechu, problemy z oddychaniem, symptomy neurologiczne, ale także bardzo poważne bóle głowy oraz puchnięcie skóry wokół miejsca szczepienia - podkreśliła EMA.

Więcej o: