EMA o szczepionce AstraZeneca: Zakrzepy bardzo rzadkim skutkiem ubocznym. "Korzyści przeważają nad ryzykiem"

"Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) doszła do wniosku, że nietypowe zakrzepy krwi z małopłytkowością powinny być uznane za bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (dawniej szczepionki COVID-19 AstraZeneca)" - czytamy w środowym komunikacie Europejskiej Agencji Leków. EMA podkreśla jednak, że szczepionka jest skuteczna, a korzyści z jej przyjęcia przeważają nad ryzykiem wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

"EMA przypomina pracownikom służby zdrowia i osobom otrzymującym szczepionkę, aby byli świadomi możliwości występowania bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu" - podaje Europejska Agencja Leków.

Jak informuje EMA, "większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu". "Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka" - dodano.

Koronawirus. Szczepionka firmy AstraZeneca. AstraZeneca dyskretnie zmieniła nazwę szczepionki

Europejska Agencja Leków wskazuje, że osoby, u których wystąpi kombinacja zakrzepów krwi i małopłytkowości, zgłosiły się natychmiast do lekarza.

"COVID-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłoszone połączenie zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych" - zaznacza EMA.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Szczepionka AstraZeneca. EMA: Preparat jest skuteczny

Pacjenci, którzy otrzymali szczepionkę, powinni zgłosić się po pomoc lekarską, jeśli mają następujące objawy: duszność, ból klatki piersiowej, obrzęk nogi, uporczywy ból brzucha, objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie, małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia.

"Vaxzevria jest jedną z czterech szczepionek zatwierdzonych w UE w celu ochrony przed COVID-19. Badania pokazują, że skutecznie zapobiega chorobie. Zmniejsza również ryzyko hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19" - podkreśla Europejska Agencja Leków.

"EMA potwierdza pozytywny profil bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca! Badane przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi występują niezwykle rzadko, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych" - skomentował na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

"EMA: Dowody naukowe pozwalają na bezpieczne i skutecznie korzystanie z preparatu AstraZeneca" - tak konferencję skomentowano na profilu "Szczepimy się" prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu.

Zdjęcie ilustracyjne 1,1 tysięcy pacjentów z COVID przyjętych do szpitali w ciągu doby

Więcej o: